W sumie marszałek przydzielił osiem stypendiów półrocznych i osiem rocznych. Obejmują liczne gatunki sztuki - od filmu, przez literaturę, po fotografię, sztukę współczesną i publikacje dla najmłodszego odbiorcy.
Każde ze stypendiów półrocznych to kwota 6 tys. zł. Stypendia roczne z kolei opiewają na 11 tys. zł każde.
Pół roku z kulturą
Które z projektów znalazły uznanie w oczach marszałka, a ich twórcy zdobyli wsparcie na pół roku? Osób takich jest osiem. Przygotowali różnorodne wnioski.
Szymon Jan Sinoff zajmie się dokończeniem produkcji autorskiego filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem "Zdążyć zobaczyć". W dziedzinie filmu obracać się będzie też Paula Czarnecka, która otrzymała wsparcie na produkcję filmu krótkometrażowego pt.: "Nad dachem".
Stypendyści zrealizują trzy projekty artystyczne. W przypadku Jana Godlewskiego będzie to realizacja pod tytułem "Pamięć kształtu". Ewa Behrens stworzy książkę fotograficzną pt.: "Zieleń Białegostoku". Z kolei Paweł Matyszewski zrealizuje przedsięwzięcie "Wielopłaszczyznowa, multimedialna wypowiedź na temat granicy".
Dwa projekty dotyczą muzyki. Robert Marat przygotuje utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina do wspólnego nagrania płyty CD. Z kolei Mirosław Ciesnowski przygotuje do wydania płytę zawierającą pieśni obrzędowe z Hajnówki i okolic w opracowaniu na akordeon i instrumenty ludowe.
Wreszcie Anna Kondratiuk–Świerubska napisze cykl reportaży poświęconych historii i losom ludzi zamieszkałych w Puszczy Białowieskiej po obu stronach granicy.
Od zdjęć do klocków
Również osiem osób uzyskało roczne stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.
Digitalizacją kliszowego archiwum fotograficznego artysty fotografika Wiktora Wołkowa z podziałem na tematy zajmie się Grażyna Wołkow. Prace nieżyjącego już niestety Wołkowa zna chyba każdy. Jego zdjęcia lotnicze goszczą w wielu materiałach promujących region. Z kolei uporządkowaniem i opracowaniem spuścizny literackiej Janiny-Kozak Pajkert zajmie się Izabela Suchocka.
Zenon Krajewski napisze II tom powieści-sagi odzwierciedlającej wojenno-okupacyjne losy kilku chłopskich i mieszczańskich rodzin powiatu łomżyńskiego. Aneta Prymaka-Oniszk chce kontynuować temat bieżeństwa. Tym razem ma zajmować się przedsięwzięciem "Od bieżeństwa do wymiany ludności. Dalsze losy uchodźców 1915 roku".
Doceniono też projekt dotyczący tradycji z Korycina. "Korycin w tkaninie dwuosnowowej" to cykl warsztatów rękodzielniczych tkactwa dwuosnowowego dla dzieci i młodzieży. Zrealizuje je Bernarda Rość. Rafał Domagała natomiast wykona projekty i skonstruuje lalki, które staną się punktem wyjścia do dalszej pracy artystycznej.
Wreszcie coś dla najmłodszych. Magdalena Toczydłowska-Talarczyk chce zaprojektować i wydać książkę dla dzieci pt. "Dlaczego w trawie piszczy?", zaś Agnieszka Kacprzak stworzyć zestaw edukacyjnych drewnianych klocków dla dzieci "Drewniana architektura Podlasia".
anna.d@bialystokonline.pl