Wybitna polska uczona urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Mania - tak była nazywana w domu, była dzieckiem bardzo zdolnym, pracowitym, obdarzonym świetną pamięcią. Znała pięć języków, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi. Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku organizowała zajęcia dla dzieci wiejskich, w ramach których uczyła języka polskiego, historii, algebry, wcielając w życie ideały pozytywizmu. Za tę nielegalną działalność groziło Jej nawet zesłanie. Podczas I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskie, dostała się na front, gdzie szkoliła personel medyczny jak wykonywać prześwietlenia.
Maria Skłodowska-Curie została dwukrotną laureatką Nagrody Nobla w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w roku 1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki jej odkryciom powstała radiochemia - nowa gałąź chemii, a pod jej kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego.
Jako jedyna kobieta uczestniczyła w Konferencjach Solvayowskich - dorocznych spotkaniach najwybitniejszych uczonych. Po jej śmierci Albert Einstein napisał, że była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem, spośród tych, których przyszło mu poznać.
Z okazji setnej rocznicy przyznania uczonej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2011 - Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Natomiast dziś (7.11) w dniu 144. jej urodzin jej osobę i dokonania przypomina wyszukiwarka Google, która zamiast tradycyjnego loga, ma okolicznościową grafikę z uczoną.
Za: nauka.gov.pl