- Celem działania jest przybliżenie losów ludzi związanych z procesem odzyskania niepodległości przez miasto. Narracja oparta została na historii jedenastu żołnierzy, którzy zaangażowali się w przejęcie miasta w polskie ręce. Wśród nich są m.in. kpt. Stanisław Markiewicz, gen. Wacław Iwaszkiewicz i gen. Stefan Wiktor Pasławski. Uczestnicy zajęć będą mogli poznać szczegóły wydarzeń z lat 1918-1919 z perspektywy głównych bohaterów oraz przez pryzmat ich emocji i wyborów. Wszystko przy udziale oryginalnych eksponatów z epoki - zachęca Marzena Wilczko, koordynatorka projektu.
Od września do listopada w placówce Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego będą realizowane warsztaty poświęcone procesowi odzyskania niepodległości przez Białystok.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Można zapisywać uczniów poprzez formularz elektroniczny, dostępny na stronie Muzeum Wojska. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 536 123 424.
- Jednym z efektów warsztatów będzie wyłonienie młodzieżowego zespołu, który zredaguje treści jednodniówki poświęconej białostockiej niepodległości. Broszura zostanie wydrukowana na papierze gazetowym i dystrybuowana w dniu Narodowego Święta Niepodległości - mówi Róża Gajek, koordynatorka.
Warsztaty będą realizowane w ramach projektu "11-stu dla Białegostoku", dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 1917-1922 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego "Niepodległa".
anna.kulikowska@bialystokonline.pl