"100 lat Niepodległej" - wieczornica patriotyczna w Społecznej Szkole Podstawowej nr 3 BTO

2018.11.09 17:14
100. rocznica odzyskania niepodległości – to ważna data dla wszystkich Polaków. Wiele uczniów rozpoczęło świętowanie w swoich szkołach już kilka dni przed 11 listopada.
"100 lat Niepodległej" - wieczornica patriotyczna w Społecznej Szkole Podstawowej nr 3 BTO
Fot: SSP 3 BTO, A. Kierznowska-Rurarz, J. Koc, W. Trypu

W szkołach uroczystości rozpoczęły się wcześniej

O wartościach historycznych i miłości do ojczyzny trzeba uczyć się od małego. Dlatego w wielu szkołach organizowane są różne uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

W czwartek (8.11) w Społecznej Szkole Podstawowej nr 3 BTO przy ul. Kalinowej odbyła się patriotyczna wieczornica pt. "100 lat Niepodległej". Uroczystość, podczas której opowiedziana i przypomniana została historia Polaków i ich trud włożony w odzyskanie niepodległości przyciągnęła tłumy nie tylko nauczycieli i uczniów, ale także ich rodzinę i znajomych.

Na szkolnej scenie można było podziwiać niezwykłe występy 30 młodych aktorów, muzyków i tancerzy, którzy swoją grą przedstawili ważne i często zapomniane już wydarzenia z historii polskiej niepodległości lat międzywojennych, m.in. powrót komendanta J. Piłsudskiego z Magdeburga, powstanie wielkopolskie (warto przypomnieć, iż jako jedyne było wygrane), powołanie rządu Ignacego Paderewskiego, pierwsze wolne wybory do Sejmu Ustawodawczego, zaślubiny Polski z morzem, bitwę warszawską, podpisanie traktatu w Rydze aż do wybuchu II wojny światowej.

Niezwykłe stylizacje i prezentacje

Aby opowiedziane historie były jak najciekawsze organizatorzy postanowili zaprezentować je w formie scenek dialogowych (prezentowanych przez wystylizowane na lata 20. i 30. postaci) i monologów (np. powstańca wielkopolskiego). To wszystko przeplatało się z najpiękniejszymi pieśniami patriotycznymi i piosenkami o wolności, niepodległości i narodzie.

Widzowie, którzy przyszli zobaczyć "100 lat Niepodległej" mogli także podziwiać wzruszający taniec symbolizujący III rozbiór Polski, scenę pożegnania młodego żołnierza z matką czy uczestniczyć w koncercie fortepianowym Ignacego Paderewskiego. Niewątpliwą atrakcją był też kabaret z lat międzywojennych, podczas którego młodzi tancerze zachwycali charlestonem i tangiem.

Uczestnicy wieczornicy mieli również okazję na chwilę relaksu czy wymianę zdań na temat zaprezentowanych występów. Widownia została bowiem zamieniona w kawiarnię – ze stolikami i ciastem.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1887 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39