Badanie Białystok Plus ma za zadanie ocenić stan zdrowia mieszkańców naszego miasta oraz wpływ różnego rodzaju czynników na rozwój przewlekłych chorób. W Polsce podobne badania miały miejsce, aczkolwiek nie były ukierunkowane na konkretne choroby.
- Badanie Białystok Plus jest unikalne ze względu na to, że planujemy kompleksowo oceniać stan zdrowia, z użyciem całego panelu specjalistycznych badań i nowoczesnych technologii. Wzorujemy się w tym na badaniu SHIP prowadzonym od 1997 roku przez Uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy), który jest naszym oficjalnym partnerem w tym przedsięwzięciu – informuje Andrzej Raczkowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Podczas 4 lat w ramach badania Białystok Plus zostanie wybranych losowo 10 000 mieszkańców naszego miasta w wieku 20-80 lat. Osoby te będą poddane licznym nowoczesnym badaniom, m.in.: składu ciała, kwi, badaniu funkcji płuc i serca, dna oka oraz badaniu ultrasonograficznemu m.in. tętnic szyjnych, tarczycy, wątroby, woreczka żółciowego. Wszystkie badania są bezbolesne i całkowicie bezpieczne.
Następnie uczestnicy otrzymają bezpłatnie wyniki. Jeśli będą jednak chcieli dowiedzieć się więcej o swoim stanie zdrowia, będą musieli udać się z nimi do lekarza specjalisty. Na życzenie pacjenta kopia badań zostanie wysłana lekarzowi rodzinnemu.
Pierwsze zaproszenia na badania zostaną rozesłane na początku przyszłego roku.
- Dzięki projektowi Białystok Plus dokładnie poznamy stan zdrowia mieszkańców Naszego Miasta oraz będziemy mogli wykryć nowe czynniki pozwalające na przewidywanie, na jakie choroby możemy zachorować w przyszłości. Taka wiedza w dalszym etapie może być wykorzystana do zapobiegania tym chorobom i poprawy organizacji ochrony zdrowia w mieście – informuje Raczkowski.
justyna.f@bialystokonline.pl