Rusza kampania społeczna
Urząd miejski startuje z kampanią społeczną "1% niech zostanie w Białymstoku". Wszystkie działania prowadzone pod tym hasłem mają zachęcić mieszkańców miasta do przekazywania 1% podatku na białostockie organizacje pożytku publicznego. Wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć rapowany spot przygotowany przez magistrat z udziałem muzyka Michała "Ciry" Ciruka.
- Każdy z nas ma prawo odpisać 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. Jak co roku tutaj właściwie nic się nie zmienia. Trzeba przypomnieć, że nic to nie kosztuje. To są bardzo ważne pieniądze dla organizacji pozarządowych, które działają na rzecz naszego miasta. Chcę jeszcze powiedzieć, że ja osobiście 1% zawsze odpisuję. Trzeba mieć świadomość obywatelską – podkreśla Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Najbliższe miesiące – luty, marzec i kwiecień – to czas, kiedy mieszkańcy stolicy Podlasia spełniają swój podatkowy obowiązek. Aby przekazać 1% podatku, wystarczy w swoim zeznaniu podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji oraz wysokość kwoty na jej rzecz. Termin rozliczeń mija 30 kwietnia.
Organizacje liczą na pomoc
- Za zebrane w tamtym roku pieniądze udało nam się wyremontować pomieszczenia, które dostaliśmy po szkole rodzenia. Zrobiliśmy tam gruntowny remont. Dostosowaliśmy lokale do potrzeb osób niepełnosprawnych. Udało się je również wyposażyć. Teraz chcemy się rozbudować, mamy projekt, pozwolenie na budowę, tylko brakuje środków, żeby budowę gruntownie rozpocząć – mówi Jacek Reszuta ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym "Jasny Cel".
Natomiast Caritas Archidiecezji Białostockiej, która w ubiegłym roku uzbierała ponad 160 tys. zł, większość środków przekazała na wsparcie ośrodka Metanoia dla młodzieży uzależnionej w Czarnej Białostockiej:
- Tam trafiają też nasi białostoczanie, młodzież, o którą zawsze warto walczyć. W tym roku planujemy zebranie pieniędzy na adaptację tego budynku oraz na działania szersze związane z tym, czym Caritas zajmuje się na co dzień – dodaje ks. Adam Kozikowski z białostockiej Caritas.
Zaś Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" za otrzymane pieniądze chciałoby kontynuować swoje autorskie przedsięwzięcie:
- To jest taki nasz projekt, który prowadzimy, i ma on na celu wyciągnięcie dzieci z domów dziecka i innych placówek oraz powrót do domów rodzinnych – wyjaśnia ojciec Edward Konkol.
Listę wszystkich organizacji pożytku publicznego uprawionych do otrzymania 1% podatku w 2017 r. można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl), wśród nich jest ponad 100 białostockich.
Według danych z dwóch urzędów skarbowych w Białymstoku, w 2015 r. rozliczyło się dokładnie 142 tys. 198 białostoczan, z tego 95 tys. 440 przekazało 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. To ponad 67% wszystkich białostockich podatników.
Zgodnie z danymi Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, mieszkańcy woj. podlaskiego przekazali wówczas ponad 14 mln zł różnym organizacjom pożytku publicznego. W zestawieniu 30 najczęściej wybieranych przez mieszkańców naszego regionu organizacji pozarządowych tylko 7 to organizacje z Białegostoku.
dorota.marianska@bialystokonline.pl