Pracodawca, który chciałby otrzymać dofinansowanie na zwrot kosztów kształcenia ustawicznego pracowników, musi złożyć wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy.
- Ilość osób, która może być przeszkolona w ramach otrzymanej kwoty, uzależniona jest od kosztów szkoleń zawodowych wybranych przez pracodawcę. Wyżej wymienione środki przeznaczone są na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, co ma zapobiegać utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającego się rynku pracy – informuje Jolanta Tulkis z Powiatowego Urzędu Pracy.
Pracodawca sam podejmuje decyzję o tym, w jakiej instytucji edukacyjnej pracownicy będą zdobywali nową wiedzę i umiejętności.
PUP może przeznaczyć fundusze na dofinansowanie działań, które obejmują kształcenie ustawiczne pracowników oraz pracodawcy, czyli m.in.: kursy i studia podyplomowe realizowane za zgodą pracodawcy (bądź z jego inicjatywy), egzaminy, które potwierdzają nabycie nowych umiejętności, badania lekarskie i psychologiczne, które są niezbędne do podjęcia kształcenia lub pracy oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
W latach 2014 - 2015 środki KFS przeznaczone są na wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących, które mają 45 lat i więcej.
justyna.k@bialystokonline.pl