
We wtorek (22 kwietnia) zarząd województwa podpisał umowę ze stowarzyszeniem "My dla Innych". Dzięki przyznanym organizacji funduszom europejskim możliwe będzie podjęcie działań, które zmienią życie osób z niepełnosprawnościami. W ramach planowanego projektu będą realizowane liczne działania. Pieniądze pozwolą m.in. na zorganizowanie zajęć integracyjno-rekreacyjnych, podniesienie kompetencji zawodowych oraz utworzenie i wyposażenie pięciu nowych stanowisk pracy w Zakładzie Aktywności Zawodowej.
– Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, jak fundusze europejskie pomagają osobo m z niepełnosprawnościami – pomagają zdobyć umiejętności, dzięki którym te osoby będą mogły być samodzielne na rynku pracy. Działalność stowarzyszenia obserwuję od wielu lat. Z wielkim podziwem patrzyłem na waszą wrażliwość – to, jak dajecie tym osobom szansę, umiejętności i wsparcie. Dzięki temu de facto stają się pełnosprawni na rynku pracy – powiedział marszałek Łukasz Prokorym.
Dzięki podpisanej umowie możliwe będzie utworzenie w siedzibie organizacji kawiarenki przy ul. Warszawskiej 27a. Ma to być nie tylko miejsce pracy dla osób z niepełnosprawnościami, ale też przestrzeń terapii i integracji społecznej.
– Dlatego nasza kawiarenka będzie miejscem spotkań, sprzyjającym integracji i prawdziwej inkluzji społecznej. To kolejny krok w zmianach. Wychodzimy z piwnic i suteren, szanując godność osób z niepełnosprawnościami i tworząc im dobre warunki do rehabilitacji, pracy i życia – podkreślał Rafał Średziński, prezes stowarzyszenia "My dla Innych".
Organizacja będzie realizowała projekt we współpracy z Fundacją Okno na Wschód i Gminą Dobrzyniewo Duże. W sumie wsparcie otrzyma 90 dorosłych osób z niepełnosprawnościami.
– Fundusze europejskie mogą przyczyniać się do powstawania takich miejsc, dzięki którym możemy wspierać wszystkie osoby w procesie usamodzielniania się. Stowarzyszenie "My dla Innych" jest dobrym przykładem i może być nadzieją dla innych organizacji pozarządowych, że warto szukać wsparcia, przyjaciół i nie zapominać o samorządach. Dzięki środkom europejskim możemy więcej. Jestem bardzo dumna, że mogę być częścią tego wydarzenia. Będzie to pierwsze miejsce w Białymstoku, gdzie powstanie kawiarnia prowadzona przez osoby z niepełnosprawnościami – dodała Karolina Perkowska, dyrektor Departamentu Zarządzania Funduszami i Programami UMWP.
Całkowita wartość projektu to niemal 3,8 mln zł. Prawie 3,6 mln zł pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego. Realizacja potrwa do końca lutego 2027 roku.
24@bialystokonline.pl