Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

Korzystając z przewodników oferowanych przez Park można wyruszyć na wędrówkę po ścieżkach edukacyjnych wyznaczonych w parku, w taki sposób by turysta mógł poznać wszystkie występujące tu siedliska i gatunki.

REZERWAT KALINOWO Ścieżka przyrodnicza nr 1 - 1 km

Zaczyna się od mostku na Narwicy – prawym dopływie Narwi. Rozciąga się stąd widok na dolinę z wyniesieniami strefy krawędziowej Wysoczyzny Kolneńskiej. To doskonałe miejsce by wczesną wiosną obserwować narwiańskie rozlewiska, będące ostoją licznych przedstawicieli wodno-błotnej ornitofauny. Zobaczyć można m.in. czajkę, rybitwę białoskrzydłą, czy też stada bogato upierzonych samców tokujących batalionów. Przy odrobinie szczęścia, na otwartym niebie, dostrzec można krążącego bielika, myszołowa, jak też popularnego w tym rejonie błotniaka.

Dalej ścieżka prowadzi do rezerwatu "Kalinowo", w którym zobaczymy ogółem 211 roślin naczyniowych i 21 gatunków mszaków. Teren ten porasta zbiorowisko roślinne dąbrowy świetlistej i grądu typowego. W drzewostanie dominuje dąb szypułkowy, w mniejszej ilości lipa drobnolistna i klon zwyczajny. W runie występują przedstawiciele m.in. roślin chronionych jak: naparstnica zwyczajna, pierwiosnka lekarska. Odsłonięte, nasłonecznione zbocze wzniesienia porastają rośliny ciepłolubne, do których należy m.in. przetacznik kłosowy, wiązówka bulwkowa, rozchodnik wielki, goździk kartuzek.

REZERWAT KALINOWO Ścieżka przyrodnicza nr 2 - 1,5 km

Występuje tu zbiorowisko roślinne grądu czyśćcowego. Wczesną wiosną w runie spotkamy kwitnącą przylaszczkę pospolitą, zawilca gajowego i złoć żółtą. W późniejszym okresie oglądać możemy kokoryczkę wielokwiatową, kokorycz pełną, zerwę kłosową, kosmatkę owłosioną, czworolist pospolity, groszek czerniejący. 

Dalej ścieżka prowadzi nas do źródliska. Lodowatą, czystą wodę źródlaną zamieszkują przedstawiciele świata bezkręgowców. Wśród kamyków na dnie cieku możemy znaleźć domki chruścików. Te dziwne konstrukcje, mocno zlepione z piasku, kamyków, kawałków drewienek oraz fragmentów roślin wodnych mogą kryć jeszcze w sobie larwę chruścika. Wody źródła zamieszkują również kiełże. Jeśli w korycie strumienia odwrócimy kamyk, zobaczymy te drobne zwierzęta umykające na boki w bezpieczne miejsca. Obok tych małych żyjątek, w pobliżu strumienia, spotkamy zapewne większych przedstawicieli świata zwierząt. Należą do nich reprezentanci płazów: ropucha szara, żaba trawna, żaba moczarowa i rzekotka drzewna. 

Ścieżka Przyrodnicza Koty-Bronowo - 9,5 km

Dolina Narwi, wzdłuż której przebiega ścieżka, jest jedną z nielicznych ostoi w Polsce dla rycyka, kulika, derkacza, kropiatki, krwawodzioba i bekasów: kszyka, bekasika, dubelta, które również można tu zaobserwować. Ponadto otaczający tę groblę teren to przystań bataliona, siewki, biegusa zmiennego i rdzawego, rybitwy: białoskrzydłej i białowąsej, mewy oraz żurawia. W tym rejonie można również obserwować gniazdujące ptaki drapieżne: bieliki i orliki krzykliwe oraz bociany czarne. Bliżej Bronowa na przełomie kwietnia i maja w dolinie Narwi trwają intensywne toki małych skrzydlatych bojowników - batalionów. 

Ścieżka przyrodnicza - Pniewo Utrata - Pniewo Dziedziniec - 8 km

Na szlaku ścieżki znajdują się duże starorzecza o nazwie Jezioro Okno i Jezioro Tajno. Roślinność wodna, którą tu spotkamy to przede wszystkim gatunki chronione tj. grzybienie białe, grążel żółty, a na płyciznach: żabiściek pływający, osoka aloesowata. 

Dalej idziemy naturalnym szlakiem migracyjnym wielu gatunków ptaków przelatujących w okresie od marca do końca maja. Możemy obserwować tu liczne stada gęsi: gęgawy, zbożówki, białoczelnej, kaczek: krzyżówki, świstuna, rożeńca, cyranki, rdzawogłowej, gągoła, tracza bielaczka. Na wiosennych rozlewiskach spotkamy tokujące bataliony, bekasy i rycyki. Gniazdują tu czajki, rybitwy: czarne, białoskrzydłe, białowąse, zwyczajne, bociany czarne i białe. Mieszka tu również słynący z wykonania kunsztownego gniazda remiz, czy gniazdujący w wilgotnych zaroślach wierzbowych podróżniczek lub objęta ochroną gatunkową dzierzba gąsiorek, a także dudek i derkacz. 

Na starorzeczu Łopian miłośnicy ciszy i wędkowania znajdą tu "wyspę szczęścia". W zimie pod lodem można spotkać sandacza, szczupaka, okonia, płoć, jazia, krąpia. Wiosną na starorzecze wpływają ciepłe wody rozlewiskowe tworząc dogodne środowisko do tarła leszczy, płoci, jazi, karasi, linów. W lecie odcięcie od koryta rzeki doprowadza do niewielkich deficytów tlenowych, które nie przeszkadzają linom, karpiom, karasiom, piskorzom, szczupakom, wzdręgom i słonecznicom. Jesienią, kiedy rzeka przybiera, starorzecze jest ponownie zasilane świeżą wodą i przybyłymi tu na zimowisko rybami. 

Koniec ścieżki otaczają pastwiska i ziołorośla stanowiące bazę pokarmową dla łosi, jeleni, saren i dzików. Wiosną całe ich grupy intensywnie żerują na młodych trawach i pędach. Często można spotkać łosie migrujące w różne miejsca doliny czy samce jeleni przemierzające duże odległości w poszukiwaniu łani. 

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi
Drozdowo ul. Główna 52
18-421 Piątnica

tel. 86 219 21 75
www.lpkdn.wrotapodlasia.pl
www.facebook.com/lpkdn.drozdowo
lpkdn.drozdowo@wp.pl

Opiekun oferty:
Elżbieta Baczewska,
nr tel. 862192175
2007 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39