Szczepienia przeciw HPV dla dzieci już dostępne w szkołach. Rodzice mogą się zgłaszać

2024.09.27 16:59
Rodzice dzieci między 9. a 14. rokiem życia mogą zapisywać swoje pociechy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, które będzie organizowane w szkole.
Szczepienia przeciw HPV dla dzieci już dostępne w szkołach. Rodzice mogą się zgłaszać
Fot: pixabay.com

Zwiększono limit wiekowy w programie refundowanych szczepień HPV. Teraz mogą z niego korzystać dzieci między 9. a 14. rokiem życia. Darmowe szczepienia będą odbywać się w szkole. Chętni wystarczy, że się zgłoszą.

- Od teraz można szczepić dziewczynki i chłopców po ukończeniu 9 roku życia aż do ukończenia 14 roku życia, jednak będziemy chcieli ten program dalej rozszerzać. Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne, ale ostateczna decyzja należy do rodziców – mówiła ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas zorganizowanej - konferencji prasowej.

- Rozpoczynamy program szczepień przeciw wirusowi HPV w szkołach podstawowych. To ważna akcja zdrowotna i edukacyjna, dodała ministra edukacji Barbara Nowacka i apelowała do rodziców, by korzystali z tej możliwości.

Do udziału w programie mogą zgłaszać się szkoły podstawowe. Rodzice, jeśli chcą, by ich dzieci zostały zaszczepione, muszą złożyć odpowiednie deklaracje. W trakcie podawania szczepionki rodzic nie musi być na miejscu, jednak jest opcja upoważnienia innej osoby np. nauczyciela.

Lekarze również zachęcają do szczepień

Jak zapewniają przedstawiciele ministerstwa zdrowia, wszystkie szczepienia będą przeprowadzane przez personel POZ, lekarza i pielęgniarkę w miejscu do tego dostosowanym np. gabinecie profilaktyki zdrowotnej. 

- Zarówno Anglicy jak i Szwedzi już obserwują pozytywne skutki szczepień przeciw HPV – kobiety, które zostały zaszczepione jako nastolatki, mają około 90% niższe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Jako ginekolog na co dzień widzę konsekwencję zakażeń HPV, w postaci ludzkich dramatów, bo często pacjenci zgłaszają się z zaawansowanymi nowotworami wywołanymi przez tego wirusa. Nadal zbyt wiele Polek i Polaków umiera z powodu konsekwencji zakażenia wirusem HPV. Nie tylko z powodu raka szyjki macicy. Wirus HPV odpowiada za rozwój również innych nowotworów m. in.: pochwy, sromu, odbytu, prącia, a także głowy i szyi. Jestem przekonany, że nasz program przyniesie podobny efekt w Polsce - zapewnia dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, Kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Centrum Onkologii w Warszawie.

Ministerstwo rekomenduje organizację szczepień co najmniej w dwóch terminach w każdym półroczu, zabezpieczając możliwość szczepienie pierwszą jak i drugą dawką szczepionki.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl
926 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39