Zwrot podatku z Holandii - fakty i mity

2024.12.28 10:00
Zwrot podatku z Holandii to kwestia, wokół której funkcjonuje wiele mitów. Na czym zatem faktycznie polega? Ile może wynieść zwrot podatku z Holandii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Zwrot podatku z Holandii - fakty i mity

Na czym polega zwrot podatku z Holandii i jak go uzyskać?

Jak wspomniano we wstępie, zwrot podatku z Holandii to kwestia, wokół której funkcjonuje wiele mitów. Na czym zatem faktycznie polega? Otóż w praktyce jest on przyznawany na podstawie rozliczenia podatkowego za dany rok i można go uzyskać w sytuacji, w której łączna suma zaliczek na podatek dochodowy odprowadzanych na przestrzeni roku była wyższa niż kwota należnego podatku dochodowego. O zwrot podatku z Holandii mogą ubiegać się zatem osoby, które pracowały w tym kraju legalnie, a co za tym idzie, ich pracodawcy odprowadzali od ich wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy. W jaki sposób go uzyskać? Otóż konieczne jest w tym celu rozliczenie się z holenderskim urzędem skarbowym, czyli Belastingdienst. Stosowną deklarację podatkową należy rozliczyć w oparciu o karty podatkowe Jaaropgaaf lub Jaaropgave wystawiane przez pracodawców po zakończeniu roku podatkowego. Poza tym wykorzystać w tym celu można także dokumenty Salaris. W obu przypadkach istotne jest to, by zeznanie podatkowe zostało wypełnione na podstawie dokumentów dochodowych uzyskanych od wszystkich pracodawców z danego roku podatkowego, ponieważ warunkuje to poprawność rozliczenia podatku.


Ile wynosi zwrot podatku z Holandii?

Zarówno w Internecie, jak i wśród osób pracujących w Holandii spotkać można się z wieloma opiniami w zakresie tego, ile wynosi zwrot podatku z Holandii. Nie warto jednak się nimi sugerować, ponieważ wysokość zwrotu podatku ustalana jest indywidualnie, co wynika z faktu, że uzależniona jest od kilku zmiennych. Wpływ będzie miała zatem nie tylko wysokość uzyskiwanych dochodów, ale również sytuacja osobista i rodzinna danej osoby, ponieważ warunkuje ona możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń. W związku z tym istotne jest to, by skompletować wszystkie wymagane dokumenty, co pozwoli uzyskać maksymalną dostępną kwotę zwrotu.


Kiedy należy rozliczyć się z pracy w Holandii?

Jak już wspomniano, chcąc uzyskać zwrot podatku z Holandii, należy złożyć w tamtejszym urzędzie skarbowym roczne zeznanie podatkowe. Istotne jest jednak to, że dla niektórych podatników jest to obowiązkowe, co odnosi się do osób:
- którzy otrzymali wezwanie z holenderskiego urzędu skarbowego;
- w przypadku których zwrot podatku jest większy niż 15 euro lub dopłata wyższa niż 46 euro.

W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że osoby pracujące legalnie w Holandii, które centrum swoich interesów życiowych posiadają w Polsce przed rozliczeniem się z holenderską skarbówką muszą najpierw rozliczyć się z polskim fiskusem. Konieczne jest w tym celu złożenie formularza PIT-36 z załącznikiem ZG.

Podsumowując, należy stwierdzić, że zwrot podatku z Holandii to środki, które można uzyskać w ramach rocznego rozliczenia podatkowego w tym kraju. Warto odpowiednio się do niego przygotować, a dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z profesjonalnej pomocy firm specjalizujących się w tego typu usługach.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

932 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39