Koniec z papierowym awizo. Poczta Polska wprowadziła e-Doręczenia, ale na tym nie koniec

2025.01.07 14:00
Wystartowała nowa era w komunikacji urzędowej. E-Doręczenia, czyli elektroniczna alternatywa dla listów poleconych, staną się obowiązkowe dla instytucji publicznych i zawodów zaufania publicznego. Wdrożenie e-Doręczeń to kolejny krok w cyfryzacji kraju. Czy to początek końca tradycyjnych wizyt na poczcie?
Koniec z papierowym awizo. Poczta Polska wprowadziła e-Doręczenia, ale na tym nie koniec
Fot: pexels.com

Czas na elektroniczną wersję listu poleconego

E-Doręczenia to elektroniczna wersja tradycyjnego listu poleconego. To nowoczesne rozwiązanie umożliwia bezpieczne wysyłanie i odbieranie dokumentów z mocą urzędowego potwierdzenia, że wiadomość została wysłana i odebrana. Od 1 stycznia usługa będzie obowiązkowa dla instytucji publicznych oraz zawodów zaufania publicznego. Dla indywidualnych użytkowników to znaczące uproszczenie.

Dzięki e-Doręczeniom nie trzeba będzie już chodzić na pocztę, aby odebrać lub wysłać ważne dokumenty, a cały proces można wykonać online, z każdego miejsca z dostępem do sieci. Oznacza to oszczędność czasu i większe bezpieczeństwo przesyłanych informacji.

Obowiązek korzystania z e-Doręczeń obejmie urzędy skarbowe, samorządy oraz inne instytucje publiczne, a także zawody zaufania publicznego, jak adwokat, radca prawny czy księgowy. Dla osób fizycznych e-Doręczenia są opcjonalne.

Obywatele sami zdecydują, czy chcą korzystać z e-Doręczeń. Jeśli ktoś nie chce lub nie może korzystać z tej elektronicznej formy komunikacji Poczta Polska oferuje alternatywę w postaci Publicznej Usługi Hybrydowej (PUH). Dzięki niej jeśli nadawca wyśle dokument elektronicznie, a odbiorca nie ma skrzynki e-Doręczeń, Poczta Polska wydrukuje ten dokument (w sposób bezpieczny i zautomatyzowany) i dostarczy go do domu, tak jak to miało miejsce dotychczas.

Jak to działa?

Założenie konta na platformie e-Doręczeń przypomina zakładanie skrzynki e-mail, z dodatkowymi krokami weryfikacyjnymi, żeby wszystko było oficjalne i bezpieczne. Użytkownik musi uzyskać Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE), co można zrobić przez stronę edoreczenia.gov.pl. Po aktywacji ADE usługa staje się gotowa do użytku, oferując prostotę obsługi porównywalną z tradycyjnymi komunikatorami.

E-Polecone – co to takiego?

Poza e-Doręczeniami użytkownicy mogą za pomocą skrzynki ADE aktywować usługę e-Polecony i wysyłać oraz odbierać e-Polecone. W odróżnieniu od przeznaczonych do komunikacji elektronicznej z podmiotami publicznymi e-Doręczeń e-Polecone służą do korespondencji pomiędzy podmiotami niepublicznymi (na przykład między dwiema osobami fizycznymi). Obie usługi obsługiwać można za pomocą jednej i tej samej skrzynki.

Wdrożenie e-Doręczeń to znacząca zmiana w polskim systemie komunikacji elektronicznej. Oferując takie same gwarancje prawne, jak tradycyjne listy polecone, e-Doręczenia stają się nowoczesną alternatywą, która z czasem zastąpi konieczność fizycznego odbierania przesyłek.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1059 osób online