W grudniu, przy ulicy Pałacowej, w siedzibie ZHP Chorągwi Białostockiej powstała nowa placówka - Harcerskie Centrum Wsparcia.
– To niezwykle ważne miejsce na mapie województwa podlaskiego, gdzie dzieci, młodzież i rodzice znajdą wsparcie psychologiczne – powiedział marszałek Łukasz Prokorym podczas otwarcia.
Przypomnijmy, że centrum powstało jako część projektu Podlaskie Podwórka finansowanego z Funduszy Europejskich. Koszt jego utworzenia to 2,4 miliona złotych (wartość całego projektu to ponad 34 miliony złotych).
– Cieszę się, że Fundusze Europejskie, do których jesteśmy przyzwyczajeni, że zmieniają nasze małe ojczyzny: powstają drogi, ścieżki rowerowe czy przedszkola, możemy też przeznaczać na takie miejsca jak to – powiedział marszałek Łukasz Prokorym. – To miejsce, które łączy tradycyjną wizję harcerstwa, dbającego o przeszłość, z wychowaniem dzieci, z tym, co dzisiaj jest niezwykle ważne, z bezpieczeństwem psychicznym.
Jak podkreślił harcm. Krzysztof Jakubowski, komendant ZHP Chorągwi Białostockiej, dzień otwarcia placówki jest ukoronowaniem działań w ramach projektu Podlaskie Podwórka oraz codziennej pracy harcerzy.
– Harcerstwo to nie tylko las, ale też możliwość stworzenia takiego miejsca, gdzie młodzież będzie bezpieczna i będzie mogła zdecydować, jakie sekrety chce nam powierzyć, w czym uzyskać wsparcie, by jej rozwój był kompleksowy – powiedział komendant.
Czym się zajmie nowa placówka?
W siedzibie ZHP Chorągwi Białostockiej powstała przytulna przestrzeń, gdzie każdy może uzyskać wsparcie psychologów, pedagogów i psychoterapeutów. Centrum będzie prowadziło konsultacje oraz działania profilaktyczne.
– Jesteśmy zespołem osób różnych specjalności, które są w stanie odpowiedzieć na wszystkie problemy XXI w. Ja, jako psycholożka, odpowiadam na problemy zdrowia psychicznego, które, jak wiemy, jest w głębokim kryzysie w XXI wieku – powiedziała Katarzyna Pytel, jedna ze specjalistek w projekcie Podlaskie Podwórka.
Rodziny będą mogły skonsultować problemy związane zarówno ze sferą emocjonalną, niewłaściwym zachowaniem, jak też wynikającymi między innymi z zaburzeń, niepełnosprawności, uzależnień czy stylu życia. Jeśli będzie to konieczne, specjaliści podpowiedzą, do jakiej placówki udać się po dalszą pomoc. Będą się również zajmować promocją zdrowia, edukowaniem dzieci, młodzieży i rodziców w zakresie wykluczenia społecznego czy chorób cywilizacyjnych.
Adaptacja pomieszczenia uwzględniła potrzeby zarówno indywidualnych spotkań, jak i pracy w małych grupach. Harcerskie Centrum Wsparcia będzie działać od poniedziałku do piątku - nie tylko w siedzibie Chorągwi przy ul. Pałacowej 3/1 w Białymstoku, ale także w terenie.
ewa.reducha@bialystokonline.pl