Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-04-06 - 2019-04-07
Zapraszamy na kolejne zielone wydarzenie - Zielony Kwiecień - podczas którego będą pokazywane i promowane uroki Puszczy Białowieskiej niezależnie od pory roku.
Kwiecień w Puszczy jest niezwykle interesujący - przyroda już rozbudzona z zimowego snu zaczyna rozbrzmiewać ptasią symfonią oraz mienić się kolorami wczesnowiosennych kwiatów.
Program:
6 kwietnia
10.30 - 13.30 - "Kto widział wiosnę? Spacer po Puszczy (Zielony Kwiecień)". Spotkanie z Lucyną Żłobin w Gruszkach. W poszukiwaniu wiosny zajrzymy do puszczańskich ostępów. Poznamy wiosenne rośliny. Dowiemy się w jaki sposób nasze prababcie korzystały z darów natury. Nauczymy się rozpoznawać niektóre gatunki ziół wykorzystywanych w kuchni oraz ziołolecznictwie. Buty i odzież dostosowana do warunków pogodowych.
Uczestnicy wpłacają cegiełkę o wartości 30 zł/osoba. Zgłoszenia na adres: na lusiaz64@wp.pl
17.00 - 19.00 - Spotkanie z autorką książki "Orzeszkowo 14" - z Anną Romaniuk o jej książce porozmawia w Chacie Kulturalnej przy Dworku Rousseau (Świnoroje 7) Kasia Androsiuk. Głównymi bohaterami tej opowieści są dom na skraju Puszczy Białowieskiej, wieś, jej mieszkańcy, dawni i obecni. Polacy, prawosławni Białorusini, z dziada pradziada "tutejsi", mocno związani z ziemią przodków. A tłem jest podlaska przyroda, niepozorna, skryta, i historia – odmierzana datami kolejnych wojen, wysiedleń, bieżeństwa. Będzie można kupić książkę i dostać autograf.
7 kwietnia
9.00 - 13.00 - Wędrówka po północnej części BPN - spacer z Andrzejem Karczewskim i Małgosią Karczewską, pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego, na parkingu przed Kosym Mostem. Ruszymy w trasę Carską Tropiną. Podczas spaceru przewodnicy podzielą się z nami swoją wiedzą o Puszczy, Białowieskim Parku Narodowym, roślinach tu rosnących i zwierzakach tu żyjących. Będzie trochę historii, sporo o lesie czyli o "świecie" Andrzeja i Małgorzaty. Buty i odzież dostosowane do warunków pogodowych. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: uah@op.pl. Udział w imprezach jest bezpłatny, ale za wpłatę każdej cegiełki organizatorzy będą wdzięczni - umożliwi to organizację kolejnych imprez!
15.00 - 17.00 - "Wiking. Żubr co się zowie!" - promocja książki Rafała Kowalczyka (Wydawnictwo Walizka) oraz spotkanie z autorem, wydawcą oraz ilustratorką. Będzie możliwość zakupu książki wraz z autografem! Zapraszamy także na wernisaż wystawy zdjęć słynnego żubra Wikinga oraz pokaz filmu "Wiking" Beaty Hyży-Czołpińskiej. Spotkanie odbędzie się w Galerii im. T. Sołoniewicz w Narewce.
17.00 – 18.30 - Spacer po przedwojennej Narewce
Spotkanie przed Galerią im. Tamary Sołoniewicz w Narewce z Tropinkowiczką i przewodniczką po Podlasiu, Pauliną Wasiluk, która zaprasza na fabularyzowany spacer z przedwojennymi mieszkańcami Narewki! Dowiemy się od nich kilku ciekawostek na temat zwyczajów panujących w Narewce w pierwszej połowie XX wieku oraz tego, jak układały się stosunki sąsiedzkie na terenie miasteczka. Spacer potrwa ok. 1,5 godziny. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres bi-pol@wp.pl