Zasady w szkołach w czerwonej i żółtej strefie. Jak wyglądają zmiany i do kiedy potrwają?

2020.10.19 12:01
Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z czerwonych stref mają prowadzone zajęcia online, a w strefach żółtych - w trybie hybrydowym. Są jednak od tego pewne wyjątki np. szkoły specjalne lub MOW. Natomiast praktyki zawodowe będą musiały odbywać się stacjonarnie.
Zasady w szkołach w czerwonej i żółtej strefie. Jak wyglądają zmiany i do kiedy potrwają?
Fot: Pixabay

Nowe zasady

Od poniedziałku (19.10) są wprowadzone nowe zasady organizacji szkół w strefie żółtej i czerwonej. Uczniowie szkół ponadpodstawowych w strefie czerwonej przeszli na nauczanie zdalne, a w żółtej na hybrydowe. Wszystkie zmiany będą obowiązywały do czasu, w którym dany region będzie znajdować się w poszczególnej strefie.

Strefa czerwona

W województwie podlaskim dwa duże miasta znajdują się w czerwonej strefie – Białystok i Suwałki. Natomiast jeśli chodzi o powiaty są to: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki i zambrowski.

Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z tych miast i powiatów przeszły na tryb kształcenia na odległość. Zajęcia online są prowadzone również na uczelniach wyższych.

Strefa żółta

Obecnie cała Polska jest w strefie żółtej, z wyłączeniem stref czerwonych. Uczniowie szkół ponadpodstawowych z tych stref przeszły na system hybrydowy. Oznacza to, że połowa uczniów chodzi na zajęcia stacjonarne, a pozostali uczą się online.

O tym, które klasy w danym czasie będą mieć zajęcia w szkole, a które zdalne - decyduje dyrektor. Jego obowiązkiem jest również wdrożenie odpowiednich procedur wprowadzających oraz poinformowanie zarówno uczniów, jak i rodziców o przyjętej formie nauczania. System rotacyjny w szkołach polega na tym, że jedna klasa ma zajęcia prowadzone przez cały tydzień w szkole, a kolejny w domu.

Przedszkola i podstawówki

Na nauczanie zdalne lub hybrydowe przeszły tylko szkoły ponadpodstawowe i wyższe. W podstawówkach i przedszkolach zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym, tak jak to było dotychczas.

Wyjątkiem są szkoły, które decyzją sanepidu musiały przejść na tryb hybrydowy lub zdalny.

W niektórych placówkach są wyjątki

Szkoły ponadpodstawowe przeszły na nauczanie zdalne lub hybrydowe, natomiast są od tego pewne wyjątki. Nauczanie stacjonarne pozostanie bez zmian w: młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii czy w szkołach specjalnych. Ograniczeniem nie są objęte również internaty.

We wszystkich tych placówkach uczniowie mają nadal prowadzone m.in. zajęcia terapeutyczne, specjalistyczne czy rewalidacyjne.

Uczniowie niepełnosprawni z niektórych szkół ponadpodstawowych mogą skorzystać z nauczania stacjonarnego lub zdalnego – z wykorzystaniem komputera w szkole.

Co z praktykami zawodowymi?

Szkoły zawodowe, zarówno w strefie żółtej, jak i w czerwonej będą miały prowadzone zajęcia praktyczne stacjonarnie, w tym u pracodawców. Niektóre zawody mają możliwość realizacji części zajęć w formie zdalnej, wówczas placówka może je prowadzić z wykorzystaniem techniki kształcenia na odległość.

Jeżeli chodzi o praktyki zawodowe – w obu strefach są prowadzone stacjonarnie. Natomiast w strefie czerwonej mogą być realizowane w formie wirtualnej, jeżeli dany zawód na to pozwala.

Studenci ze szkół branżowych I stopnia mogą kontynuować zajęcia praktyczne u pracodawców.

Przejście na nauczanie zdalne i hybrydowe uczniów szkół ponadpodstawowych to nie jedyna zmiana w edukacji, jaka obowiązuje od poniedziałku. Druga to nowy minister edukacji i nauki. Prezydent RP Andrzej Duda powołał właśnie na to stanowisko Przemysława Czarnka, który zastąpił dotychczasowego ministra Dariusza Piontkowskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1719 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39