XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie

dodane dnia: 2015-09-22 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-09-27
Zapraszamy na XI edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie.
Przez cztery niedziele, począwszy od 6 września w Parafii NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, po mszy św. o godz. 19.00 usłyszymy wybitnych wykonawców znanych w kraju i za granicą. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Podczas koncertu wystąpią:

Krakowskie Trio Strikowe - powstało w 1998 roku z inicjatywy oboisty Marka Mleczki przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis. Zespół składa się z wybitnych instrumentalistów, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną nie tylko w grze orkiestrowej, ale również kameralnej oraz solowej - stąd też muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej do współczesnej. Krakowskie Trio Stroikowe koncertowało niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków. W 2005 roku współpracując z PWM i DUX-em, zespół nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku (Szałowski, Tansman, Lutosławski, Spisak, Palester, Krauze), a rok później na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, zarejestrował we własnej transkrypcji Sonatę Es - dur BWV 525 Jana Sebastiana Bacha. Członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach.

Skład KTS:
Marek Mleczko - obój
Roman Widaszek - kalrnet
Paweł Solecki - fagot

Marek Mleczko - oboista. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie (J.Kotyczka) oraz w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu (H.Holliger). Uzyskał szereg nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych m.in.: 1-nagroda w Międzynarodowym Konkursie ”The Skene Award” w Aberdeen (1985), 1-nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Obojowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986). Jest finalistą Międzynarodowych Konkursów Muzyki Kameralnej „Nicanor Zabaleta” w San Sebastian (1987) i U.F.A.M w Paryżu (1994). Za swoje osiągnięcia muzyczne otrzymał stypendia: Rosenberg - Stiftung, Deutscher Akademischer Austauschdienst oraz stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. Dokonał licznych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych (m. in. polskie prawykonanie Chemin IV L. Berio). Obecnie jest adiunktem II st.,w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Roman Widaszek - klarnecista. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach – klasa prof. H. Kierskiego. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon. Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (1995r.), a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990r.). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.
Odznaczony Brązowym Krzyżem za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej.
Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Dimitri Ashkenazy, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble.Występował jako solista z większością polskich orkiestr m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Wrocławską, Poznańską, Szczecińską, Częstochowską, Świętokrzyską, Lubelską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis oraz Orkiestrą Akademii Muzycznej w Katowicach.
Występuje również jako solista-kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą - Czechy, Niemcy, Włochy, Portugalia, Finlandia, Korea Pd., Japonia, Chiny. Dokonał wielu nagrań płytowych (głównie jako kameralista). Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie - basethornie (altowa odmiana klarnetu) . To właśnie na tym instrumencie zagrał wspólnie z Sharon Kam na Międzynarodowym Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie" w 2004r. wykonując Konzertstücki F. Mendelssohna na klarnet, bassethorn i orkiestrę. W 2009 roku został zaproszony, jako solista, do udziału w Światowym Kongresie Klarnetowym - Clarinet Fest w Porto. W ramach tego kongresu poprowadził również kurs klarnetowy w Konserwatorium Muzycznym w Porto.
Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego i wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej.

Paweł Solecki - fagocista. W 1998 roku ukończył z wynikiem celującym studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. K.Siudmaka. Jest laureatem krajowych konkursów muzycznych oraz stypendystą kilku fundacji, m.in.: International Music Camp w 1989 r., Europejskiej Fundacji Mozartowskiej w latach 1994-95, Fundacji Sztuki Młodych 1989-91.Finalista Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. A.Tansmana w Łodzi (1998) oraz Międzynarodowego Konkursu “Praska Wiosna” w Pradze (2002). W 1996 roku występował na prestiżowym festiwalu w Schwetzingen. W sezonie 2004/05 był pierwszym fagocistą Libańskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Bejrucie. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego z którym w 2005 nagrał dla wytwórni DUX płytę z muzyką kompozytorów polskich napisaną na trio stroikowe. Od listopada 2006 roku jest muzykiem krakowskiej poetki i pieśniarki Basi Stępniak-Wilk.

Artem Khachaturow - organista - Armenia / Rosja. Ukończył z wyróżnieniem Moskiewskie Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie fortepianu profesora O.M. Żukowa oraz w klasie organów prof. N.N. Gureeva-Vedernikova, u tego samego profesora ukończył również studia podyplomowe. W 2007 roku - został powołany na głównego organistę w katedrze w Kaliningradzie.
W 2009 roku po pomyślnym zdaniu egzaminu otrzymał niemiecki certyfikat mistrza organów. Nagrywa dla radia i telewizji. Aktywnie koncertuje w Rosji i w Niemczech.

Program:

Cz. I
Artem Khachaturow - organy - Armenia/Rosja
1. Bach/Vivaldi - Koncert a-moll
2. J.S. Bach - Fantazja G-dur
3. Louis Vierne - Kołysanka
4. Josef Rheinberger - Dwa Monologi na organy

Cz. II
Krakowskie Trio Stroikowe
1. W. A. Mozart - Divertimento B-dur, część I - Allegro
2. J.S. Bach - Sonata triowa Es-dur BWV 525 (w opracowaniu na trio stroikowe)
3. K. Dębski - Cantabile in h
4. H. Tomasi - Concert champetre

Organizatorzy
Miejski Ośrodek Animacji Kultury
Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie
Urząd Miejski w Wasilkowie
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej
Muz&Art

Patronat honorowy
Metropolita Białostocki
Wojewoda Podlaski
Starosta Powiatu Białostockiego
Burmistrz Wasilkowa

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
Wasilków, Parafia NMP Matki Miłosierdzia, ul. Kościuszki 2

1857 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39