Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-09-21
Zapraszamy na jubileuszową
X edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego.
Przez cztery kolejne niedziele usłyszymy wybitnych wykonawców z Polski oraz Belgii, Austrii i Niemiec. Koncerty będą transmitowane dla publiczności na dużym telebimie ustawionym przed ołtarzem co uatrakcyjni odbiór wizyjny i akustyczny.
Zainaugurowany w 2005 roku Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w województwie podlaskim. Festiwal wpisał się na stałe w panoramę wydarzeń kulturalnych Wasilkowa i województwa podlaskiego oraz zyskał należne sobie miejsce na mapie artystycznch ośrodków Polski i stał się miejscem przyciągającym wybitnych artystów z Polski jak również z krajów europejskich.
Podczas dziewięciu edycji Festiwalu (2005 - 2013) odbyło się: 40 koncertów z udziałem 80 wykonawców m.in. z Polski, Niemiec, Litwy, Białorusi, Danii, Wysp Alandzkich, Rosji, Mołdawii, Ukrainy, Austrii, Japonii, Włoch, USA; w tym: 62 solistów, 5 chórów, 3 orkiestry i 14 zespołów kameralnych. Koncertów wysłuchało ok. 8500 słuchaczy.
Wystąpią
- Gedymin Grubba - organy (Gdańsk)
- Krzysztof Pełech - gitara klasyczna (Wrocław)
Kierownictwo artystyczne: Dariusz Hajdukiewicz
Godzina: 19.00
Wstęp wolny
Informacje o artystach
Gedymin Grubba - początkowo w wieku 5 lat pobierał lekcje gry na pianinie w Osiedlowym Ognisku Muzycznym w Gdańsku-Zaspie. Następnie ukończył PSM I st. im. Stanisława Moniuszki w Sopocie w klasie fortepianu i w klasie klarnetu. Kontynuował naukę w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Szkołę tę ukończył z wyróżnieniem. W 2006 roku został absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej i improwizacji w kraju i zagranicą (prof. B.K. Bryndorf, prof. E. Doll, prof. F. Klinda, prof. J. Laukvik, prof. J.P. Lecaudey, prof. L. Lohmann, prof. D. Roth, prof. A. Schoof, prof. M. Strohhäcker, prof. J.C. Zehnder, prof. W. Zerer, dr S. Göttelmann, prof. J. Gembalski, prof. M. Sawa. Od 1996 roku wykonał ok. 1.000 koncertów w niemal całej Europie (Austria, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy), Ameryce Północnej (Kanada, Meksyk, USA - 15 Stanów), Ameryce Południowej (Brazylia, Boliwia, Chile), Afryce Południowej, Azji (Japonia, Singapur, Hong Kong) oraz Australii i Nowej Zelandii. Jest najaktywniej koncertującym polskim organistą. Rocznie wykonuje ok. 100 koncertów na całym świecie jako organista, kameralista, kompozytor i dyrygent. W swoim dorobku posiada kilkanaście pozycji płytowych, zrealizowanych także za granicą. Prowadzi również kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej na całym świecie. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie. Zasiada w jury konkursów organowych. Jest Prezesem Zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku.
Program:
Johann Sebastian Bach - Toccata, Adagio i Fuga C-dur BWV 564
J. S. Bach - Koncert G-dur (Allegro-Grave-Presto) BWV 592
Jan Janca - Wariacje na temat chorału: „Hilf, Herr meines Lebens”
Krzysztof Pełech - urodził się w 1970 roku we Wrocławiu. Naukę muzyki rozpoczął w dwunastym roku życia. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie studiował pod kierunkiem profesora Piotra Zaleskiego. W roku akademickim 1992/1993 studiował u profesora Gordona Crosskeya w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem takich znakomitości światowej gitary jak: m. in. Edmund Jurkowski, Roberto Aussel, Costas Cotsiolis, Joseph Urshalmi. W latach 1995 - 2000 był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od października 2005 Krzysztof Pełech prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Krzysztof Pełech jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia. Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie. Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w Wielkiej Brytanii, Szkocji, USA,Meksyku, Brazylii, Argentynie, Chile, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Turcji, Tunezji, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Singapurze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uczestniczył w dwudziestu jeden konkursach krajowych i międzynarodowych, spośród których był laureatem szesnastu. Krzysztof Pełech uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Jest zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami. Krzysztof Pełech dokonał wielu rejestracji dla radia (m. in. Polskie Radio, BBC) i telewizji (TVP 2, TVP Polonia, TVP Kultura). W ankiecie "Gitarowy Top" ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny "Gitara i Bas" Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+, a także inicjatorem i szefem artystycznym Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej, zwanego też festiwalem. Krzysztof Pełech jest twórcą i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego. Współpracował z czołowymi orkiestrami polskimi i europejskimi. Krzysztof Pełech koncertował także dwukrotnie w Filharmonii Berlińskiej z "Berlińską Orkiestrą Festiwalową". Artysta ma w swoim repertuarze 21 koncertów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i kameralnej a repertuar solowy obejmuje kompozycje różnych epok. Dotychczas nagrał 16 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Debiutancki album Dua Guitarinet, nagrany dla firmy Dux, pozyskał znakomite recenzje w światowej prasie muzycznej oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2000 Krzysztof Pełech gra na strunach D'Addario EXP 44 i gitarach Johna Price'a i Zbigniewa Gnatka.
Program:
Jorge Morel - Danza e-minor, Danza Brasilera
Leo Brouwer - Danza del Altiplano
Isaac Albeniz - Asturias
Francisco Tarrega - Recuerdos de la Alhambra
Aleksander Tansman - Mazurek
Roland Dyens - Tango en Skai
Organizatorzy
Miejski Ośrodek Animacji Kultury
Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej
Patronat honorowy
Metropolita Białostocki JE Abp Edward Ozorowski
Wojewoda Podlaski Maciej Żywno
Starosta Powiatu Białostockiego Wiesław Pusz
Burmistrz Wasilkowa Antoni Pełkowski
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline