Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-06-13 - 2014-08-10
Zapraszamy na wystawę pn.
Oksymoron normalności - edycja polska
Kurator: Monika Szewczyk
Oksymoron normalności czyli „Jesteśmy Europejczykami, ale jednak być może nie w pełnym tego słowa znaczeniu”
„Oksymoron normalności” to dwustronny, polsko – turecki, projekt organizowany w ramach Polskiego Sezonu w Turcji w 2014 roku. Prezentowany będzie w obu krajach.
Wezmą w niej udział artyści z Polski i Turcji: Jadwiga Sawicka, Anna Konik, Hubert Czerepok, Franciszek Orłowski, Marek Wasilewski, Hera Büyüktaşcıyan, Fatma Bucak, Can Altay, Ali Taptik, Oskar Dawicki, Konrad Smoleński, prace z kolekcji Galerii Arsenał: Piotra Wysockiego, Zbigniewa Libery
Bezpośrednią inspiracją do tej wystawy jest praca Alexandra Kiosseva (Notes on Self-Colonising Cultures, B.Pejic, D.Elliot (red) After the Wall.Art and Culture in post-Communist Europe, Stockholm 1999) dotycząca kondycji państw z obszaru Europy Środkowo Wschodniej i Bałkan. Przekonująca wydaje się propozycja szukania problemów ich narodów z samookreśleniem się z definiowaniem własnej tożsamości dalej niż w braku ciągłości kształtowania się demokracji spowodowanego okresem komunistycznym. Kiossev nazywa te państwa „samo-kolonizującymi się kulturami” Podkreślając, że „kolonizacja” odbywa się niejako na życzenie bez udziału siły z zewnątrz. Nie możemy utożsamiać się z wartościami, które uznajemy za uniwersalne, ale też nie możemy odrzucić ich na rzecz własnych wartości. Próbujemy sobie z tym różnie radzić - albo przez ciągłe porównania i przykładanie miary „normalności”, pytanie „kiedy u nas będzie „normalnie” czyli tak jak TAM - albo przez wyparcie i nie zgadzanie się z oczywistą marginalnością kultury polskiej, pretendowanie do bycia częścią uniwersum i przypisywanie sobie szczególnego miejsca w kształtowaniu kultury Europy przez przesadne podkreślanie wartości własnych, niesłusznie zapomnianych wzorów kulturowych, czy wreszcie poprzez szukanie winnych, „którzy nam to zrobili” zakłamując historię. W każdym razie konsekwentnie unikamy konfrontacji z faktem, że nasza kultura nie stała się niższa, bo popadła w zależność od tego, co obce, ale już źródłowo ukonstytuowała się jako zależna na skutek rozpoznania własnej niższości. Dałoby to szanse na zastąpienie opozycji „norma-patologia” przeciwstawieniem „centrum-peryferie” i pozwoliłoby nam zaakceptować własną kondycję.
Wystawa czynna: wtorek - niedziela 10:00-18:00
W czwartki wstęp bezpłatny
W dniach 21 i 22 czerwca 2014 w związku z obchodami Dni Miasta Białegostoku wstęp na wystawę będzie bezpłatny.
Otwarcie wystawy o godzinie 18:00
Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok, wejście od ul. Świętojańskiej
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline