Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-03-31
Neo Futro to nowopowstała grupa ośmiu artystów, których łączy podobne myślenie o sztuce postrzeganej w perspektywie krytycznego opisu rzeczywistości, a także wspólny teren penetracji twórczych, jakim jest miasto i związane z nim technologie informacyjne. Odniesienia do zjawisk współczesnego życia społecznego, jego dylematów związanych z uwikłaniem jednostki w zależności systemowe to tematy, które odnajdziemy w pracach poszczególnych artystów Neo Futra. Cechą charakterystyczną twórczości członków grupy jest jednak nie tylko tematyka prac, ale również język, jakim posługują się artyści. Jest to język konkretnego desygnatu choć traktowanego zwykle jako część metaforycznej wypowiedzi. W plastycznej warstwie prac obecne są liczne odniesienia do znakowania wypływającego z obecności technologii we współczesnym życiu, a także znaki odnoszące się do wielkomiejskich symboli kultury masowej czy zglobalizowanego świata. Przy czym w samej postawie artystycznej dla wszystkich członków grupy bardzo ważna jest ironiczna perspektywa komentarza, jakim jest ich twórczość. Poważnym rozważaniom natury społecznej i politycznej towarzyszy tu żywiołowość i spontaniczność wypowiedzi odnajdująca swe korzenie w postawach dadaistycznych.
Wystawa "Jutro będzie futro" w Galerii R5 to pierwsza szersza prezentacja prac grupy. Jej tytuł w przewrotny nieco sposób nawiązuje z jednej strony do potocznego frazeologizmu wyrażającego powątpiewanie w obietnice przyszłości (co uwzględnia ironiczne podejście artystów Neo Futra do rzeczywistości), z drugiej do historycznej wystawy This is tommorow z 1956 roku będącej pierwszą prezentacją artystów pop artu, do których dorobku grupa często w swych działaniach się odnosi. Artyści Neo Futra na wystawie pokazują prace, które w swym poszukiwaniu penetrują nie tylko różne obszary rzeczywistości wokół nas, ale też wyrażone są w wielu mediach. Poza pracami malarskimi i graficznymi widz będzie miał tu okazję zobaczyć również prace intermedialne łączące dźwięk, obraz czy tekst. Wspólnym mianownikiem wszystkich prac niezależnie od użytej techniki jest jednak zawsze konfrontacja z najnowszymi technologiami i prowokowanymi przez nie zmianami społecznymi, co wyrażone jest w pracach Neo Futra tak na poziomie narracyjnym, jak i w formie prac.
Maria Piątek
JUTRO BĘDZIE FUTRO
NEO FUTRO: Magdalena Leśniak / Paweł Łyjak / Jakub Matys / Maria Piątek / Zbigniew Sikora / Simpson / Sabina Twardowska / Maciej Zdanowicz /
Wernisaż wystawy: 31 marca 2017 r. o godz. 19.00.