Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-07-04 - 2014-07-29
Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2013, organizowanego od 1965 r. przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz BBC Worldwide. Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz dwunasty z rzędu w Polsce. Rokrocznie oglądają ją miliony osób. Na tegoroczną edycję wystawy składa się 100 zdjęć nagrodzonych i wyróżnionych w 16 kategoriach oraz w 2 nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów.
Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy to inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać zgromadzone zdjęcia ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jej przyszłość.
Zdjęcia tworzące wystawę są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata Natury. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która stymuluje wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce.
Życie, to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie - dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość, w przyszłości.
W roku 2013r. na wystawie znalazły się zdjęcia wykonane przez polskich fotografów. Łukasz Bożycki, z Warszawy, za zdjęcie pt. Oko ropuchy otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, a fotografia Mateusza Piesiaka, z Wrocławia, pt. Ostatni blask światła, uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – „15 - 17 lat”.
Wystawę oglądać można w salach wystaw czasowych Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego PN: 4 – 29 lipca 2014 r.
w godzinach:
poniedziałek – piątek 9.00 – 16.30,
sobota – niedziela 9.00 – 17.00,
Ceny biletów: 8 zł normalny, 4 zł ulgowy.