Poszukiwani chętni do badań
W Białymstoku zostaną przeprowadzone badania psychologiczne dotyczące wpływu miejskich łąk kwietnych na ludzi. Jednak, aby były miarodajne i wiarygodne, potrzebne są trzy grupy wiekowe tj. studenci, osoby czynne zawodowo oraz seniorzy, po 20-30 osób z zachowaniem parytetu płci.
Zgłoszenia są przyjmowane na adres: edencity@uwb.edu.pl - osoby chętne w udziale, odwiedzą 4 rodzaje kwietnych łąk w Białymstoku w dniach od 30 czerwca (środa) do 3 lipca (sobota).
- Jeżeli chodzi o badania internetowe to zakładamy, że wezmą w nich udział mieszkańcy różnych regionów Polski stanowiących 300 respondentów, ale jest to absolutne minimum - podkreśla dr Agata Kostro-Ambroziak.
Będą one przeprowadzane na specjalnej stronie związanej z projektem Eden City, która ma powstać w przeciągu 2 tygodni.
- Będzie służyła popularyzacji wiedzy o kwietnych łąkach i wynikach naszego projektu. Mamy również nadzieję, że zachęci jak największą liczbę osób do zakładania kwietnych łąk u siebie i obserwacji biologicznej - dodaje.
Co z wynikami?
Dr Agata Kostro-Ambroziak uważa, że miasto daje wiele możliwości, ale ogranicza kontakt z przyrodą, który jest naturalną potrzebą ludzką.
- Badania pokazują, że ten brak doświadczania przyrody wpływa nie tylko na nasze gorsze samopoczucie, ale także na motywację i efektywność podejmowanych działań. Generalnie zieleń w miastach jest dla nas bardzo ważna. Z jednej strony jest to bufor przed czynnikami stresogennymi, takimi jak betonowa pustynia i ruch uliczny, z drugiej strony obniża stres na poziomie świadomym i nieświadomym - stwierdza doktor.
Badania mają pokazać, czy są czynniki które wpływają bardziej np. na mężczyzn niż na kobiety albo seniorów i młodych ludzi. Ich wyniki mogły w przyszłości wykorzystać m.in. zarządcy miejskiej zieleni.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl