Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-06-14
Muzyka francuska, bez wyraźnych konturów, rysująca subtelne odcienie dźwięków i wrażenie tego, co chciał przedstawić kompozytor – to temat piątkowego koncertu przy Podleśnej.
Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej dyrygować będzie Mykoła Diadiura, absolwent Kijowskiego Konserwatorium Państwowego im. P. Czajkowskiego pod kierunkiem prof. R. Kofmana. W latach 1986–1988 dyrektor artystyczny i główny dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Omsku (Rosja). Od 1988 r. dyrygent Opery Narodowej Ukrainy im. T. Szewczenki w Kijowie, od 2011 r. jej dyrektor artystyczny i główny dyrygent, a także dyrektor artystyczny i główny dyrygent Orkiestry Symfonicznej Narodowej Filharmonii Ukrainy. 29 maja 2019 r. Minister Kultury Francji wręczył mu tytuł oficera Orderu Sztuki i Literatury. Jest on przyznawany za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie.
Przy fortepianie zasiądzie Artur Jaroń, który w 2005 r. debiutował w Carnegie Hall. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. W dorobku fonograficznym artysty jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany „Koncert na fortepian i skrzypce” F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. K. Jamroz w Busku-Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach.
Wieczór rozpocznie suita „Peleas i Melisanda” op. 80 paryskiego mistrza Gabriela Fauré, która następnie przeniesie nas do nieco zamglonej i nierealistycznej „Fantazji na fortepian i orkiestrę” Claude’a Debussy’ego. Koncert zamknie najwybitniejsze dzieło orkiestrowe Césara Francka, „Symfonia d-moll”.
Miejsce: Sala koncertowa OiFP, ul. Podleśna 2
Godz.19.00
Wystąpią:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mykoła Diadiura – dyrygent
Artur Jaroń – fortepian
Program:
GABRIEL FAURÉ (1845–1924)
Suita „Peleas i Melisanda” op. 80
1. Prélude
2. Fileuse
3. Sicilienne
4. La mort de Mélisande
CLAUDE DEBUSSY (1862–1918)
Fantazja na fortepian i orkiestrę
1. Andante ma non troppo
2. Lento e molto espressivo
3. Allegro molto
CÉSAR FRANCK (1822–1890)
Symfonia d-moll
1. Lento. Allegro non troppo
2. Allegretto
3. Allegro non troppo
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline