Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-06-10
Zapraszamy na otwarcie wystawy Aleksander Szturman (1869-1944) "Artysta w Podróży".
Wystawa jest pierwszą prezentacją obrazów Aleksandra Szturmana znajdujących się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Jest ona największym muzealnym zbiorem prac artysty.
Ekspozycję dopełnia prezentacja problematyki konserwatorskiej związanej z restauracją obrazów Szturmana.
Przyglądając się aktywności Aleksandra Szturmana widzimy artystę niezależnego, który nie przystawał do twórców kształtujących plastykę pierwszej połowy XX wieku. Nie był prekursorem. Odrzucał awangardę. Nie wpasował się w mit modnego wówczas artysty – rewolucjonisty, kierując się raczej w stronę dziewiętnastowiecznego samotnika – romantyka nierozumianego przez współczesnych, tworzącego poza upodobaniami swego czasu. Aleksander Szturman źródeł swej twórczości upatrywał w sztuce impresjonistów, mając zapewne świadomość, że większość postaw artystycznych XX wieku właśnie z tych kierunków się wywodzi. Podobnie jak oni szukał doznań estetycznych w ruchu, zmienności, wibracji barw.
Wolność artystyczna Szturmana wiązała się z jego licznymi podróżami. Wojaże te miały sens ideowy. Malarz podróżował w celu zdobywania doświadczenia, poznawania obcych kultur, przenoszenia na rodzimy grunt innowacji z zakresu malarstwa. Architektura europejska to jeden z wiodących tematów w jego twórczości, która przybrała formę szkiców lub sprawozdań z podróży. Podróże dopełniały jego działalność pedagogiczną. Wśród studentów i wykładowców miał opinię znawcy sztuki zachodnioeuropejskiej oraz muzealnego bywalca.
Najczęściej Szturman podróżował w latach 1905-1911, potem 1923-1932. Odwiedzał Anglię, Francję, Włochy, Belgię, Holandię. Podróżował też po Polsce. Szczególnie fascynowały go miasta takie jak Wenecja, Siena, Rotterdam, a w Polsce Kazimierz Dolny czy Zakopane.
Wystawa zorganizowana ze zbiorów: Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz ze zbiorów prywatnych.
Godz. 18.00
Wstęp wolny.