Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2021-10-02 - 2021-10-03
PROGRAM WYDARZEŃ:
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej Galerii Malarstwa Polskiego
Niedziela (3.10), godz. 11:00
Zapoznanie uczestników z technikami malarskimi i głównymi pojęciami z zakresu historii sztuki, poprzez omówienie wybranych prac ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Liczba miejsc ograniczona do 10 os.
Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej "Pieniądz czasów wojny i okupacji 1939-1945"
Sobota (2.10), godz. 10:00
Zwiedzanie wystawy, która prezentuje środki płatnicze przygotowane przez władze polskie na wypadek wybuchu wojny oraz wprowadzane do obiegu na terytorium Polski przez okupantów w latach 1939–1944. Można będzie zobaczyć również fałszowane przez Niemców w ramach operacji Bernhard funty brytyjskie, czy specjalne banknoty i monety emitowane dla gett w Łodzi i obozu koncentracyjnego w Terezinie.
Liczba miejsc ograniczona do 20 os.
Zwiedzanie wystaw stałych "Białystok - makieta barokowego miasta z widowiskiem multimedialnym - Wersal Północy-wśród dźwięków i świateł", "Odzyskana historia. Hotel Ritz", "W białostockiej kamiennicy".
Niedziela (3.10), godz. 10:00
Przedstawienie Białegostoku w okresie największego rozkwitu. Obejrzenie widowiska multimedialnego „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł na makiecie barokowego Białegostoku. Zwiedzanie ekspozycji „W białostockiej kamienicy”, pokazującej, jak mieszkali na początku XX wieku bogaci białostoczanie i jakimi przedmiotami się otaczali. Obejrzenie również makiety słynnego Hotelu „Ritz” , którego na próżno szukać na współczesnych mapach Białegostoku.
Liczba miejsc ograniczona do 20 os.
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie "Don Kichot Józefa Wilkonia w Białymstoku"
Sobota (2.10), godz. 17:00
Pokaz prac Józefa Wilkonia, artysty wszechstronnie utalentowanego, zajmującego się rzeźbą, ilustracją książek, malarstwem, scenografią.
Liczba miejsc ograniczona do 20 os.
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2
Quest "Śladami Branickich"
Sobota i niedziela (2-3.10)
Zapraszamy na zwiedzanie wystaw poprzez zabawę. Uczestnicy otrzymają rymowany przewodnik po apartamentach Branickich, w którym czekają zagadki do rozwiązania. Po prawidłowym rozwiązaniu Questu, uczestnicy wybiorą nagrodę z „Kosza z niespodzianką”.
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1
"Częstochowska ikona Matki Bożej w ikonografii" - wykład
Niedziela (3.10), godz. 11:00
Spotkanie w formie wykładu, które odbędzie się w sali ekspozycyjnej poświęconej ikonografii maryjnej. Na tle ikon Bogarodzicy z muzealnej kolekcji, opowiemy o ikonografii wizerunku, co kryje się pod terminem „hodegetria” i jaki ma to związek z częstochowskim obrazem. Ponadto zaprezentujemy ikonę Częstochowskiej Matki Bożej „Zmiękczenie Złych Serc” ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu – jedno z najbardziej tajemniczych przedstawień w tradycji wschodniej.
Liczba miejsc ograniczona do 10 os.
Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2
"Pocztówkowy pejzaż Tykocina" – spacer historyczny
Sobota (2.10), godz. 13:00
Niedziela (3.10), godz. 13:00
Uczestnicy spaceru w towarzystwie pracowników Muzeum w Tykocinie udadzą się szlakiem najdawniejszych wizerunków zabytków miasta, zarówno tych fotograficznych jak i malarskich. Spacer rozpoczyna się przy Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Zachęcamy do zabrania ze sobą aparatów fotograficznych lub telefonów komórkowych.
Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Mickiewicza 45
Zwiedzanie wystaw
Sobota (2.10), godz. 10:00 oraz godz. 12:30
Niedziela (3.10), godz. 10:00 oraz godz. 12:30
Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw "Tajemniczy ręcznik","Przyszedł znachor do apteki. Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu" oraz "Lata szkolne Zofii Białynickiej Birula".
Liczba miejsc ograniczona do 20 os.
"Zioła, mydła i mazidła" - warsztaty mydlarskie
Sobota (2.10), godz. 11:00
Podczas spotkania na wystawie „Przyszedł znachor do apteki. Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu” seniorzy pozyskają wiedzę na temat udziału ziół w produkcji kosmetyków, poznają technikę produkcji mydła, a na koniec samodzielnie wykonują mydło z wykorzystaniem ziół.
Liczba miejsc ograniczona do 15 osób.
"Motywy ziołowe z gliny" - warsztaty ceramiczne
Niedziela (3.10), godz. 11:00
Zapraszamy na warsztaty ceramiczne na wystawie „Przyszedł znachor do apteki. Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu”. Podczas spotkania będziemy pracować z gliną i ziołami. Wykonamy m.in. odcisk ziół w glinie, tworzenie z gliny podstawek w formie liści itp.
Liczba miejsc ograniczona do 15 osób.