Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-09-12 - 2019-09-26
Z książką w podróż muzyczną to kolejny projekt czytelniczy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, na który biblioteka pozyskała dotację w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki. Głównym celem przedsięwzięcia literacko-kulturalnego i edukacyjnego jest niekonwencjonalne promowanie czytelnictwa i książki we wszystkich jej formach oraz inspirowanie kultury literackiej poprzez muzykę.
Mieszkańcom Białegostoku i okolic proponujemy udział w 17 interdyscyplinarnych wydarzeniach skoncentrowanych wokół literatury i muzyki, które odbędą się od maja do połowy października 2019 r. w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej oraz w wybranych filiach miejskich.
Najmłodszych czytelników zapraszamy na warsztaty literacko-muzyczne, zajęcia teatralne i spotkania autorskie przygotowane przez: Łucję Grzeszczyk – aktorkę Białostockiego Teatru Lalek, Kingę Szmigulską – muzyka Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Zuzannę Kisielewską – dziennikarkę i pisarkę. Koncert zespołu GAŁGAN Rozczochrane dźwięki będzie z pewnością atrakcyjną propozycją z okazji Dnia Dziecka skierowaną do całych rodzin.
Warsztaty „Z muzyką i książką dookoła świata”, wystawa nieksiążkowych dokumentów, wymiana upodobań muzycznych, czy spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan – to wydarzenia skierowane do młodzieży i dorosłych.
Doskonałym artystycznym uzupełnieniem i wzbogaceniem całości projektu będzie niewątpliwie występ dziecięco-młodzieżowego zespołu tanecznego PLĄS.
Muzyka będzie towarzyszyć książce, a książka – muzyce, wzajemnie się przenikając i tworząc wyjątkowy klimat wokół biblioteki i jej zasobów muzycznych.
PROGRAM - Wrzesień 2019 r.
12 września, godz. 17.00 – Przy muzyce o… – spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan;
II piętro, Dział Zbiorów Specjalnych; wstęp wolny
Spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan, która zaprezentuje swoją twórczość i zainteresowania popularnymi polskimi artystami muzycznymi. Uczestnicy dowiedzą się m.in. o tym, jak powstają biografie, co przeszkadza w tworzeniu takiej książki, a co jest pomocne. Nie zabraknie również ciekawostek i anegdot z życia prywatnego i estradowego artystów. Spotkanie zostanie wzbogacone muzyką prezentowanego twórcy.
26 września, godz. 10.00 – Międzypokoleniowa wymiana dźwięków – spotkanie muzyczne prowadzone przez Eligiusza Buczyńskiego, młodzież kontra seniorzy;
II piętro, Dział Zbiorów Specjalnych; liczba uczestników ograniczona
Celem spotkania będzie integracja pokoleń, pokazanie że mimo różnic wiekowych jest coś, co łączy ludzi i jest to m.in. muzyka. Spotkanie seniorów z młodzieżą, na którym obie strony przedstawią swoje preferencje muzyczne. Zarówno seniorzy, jak i młodzież zaprezentują po kilka przykładów swoich inspiracji muzycznych.
16 września, godz. 10.00-11.30 – Poważna sztuka dla małych odbiorców – warsztaty literacko-teatralne z Łucją Grzeszczyk; dzieci w wieku 10-12 lat;
Filia biblioteczna nr 9 (ul. Gajowa 73); liczba uczestników ograniczona
Warsztaty literacko-teatralne mające na celu przygotowanie dzieci do wizyty w teatrze lub operze. Inspiracją zajęć będzie książka Marty Guśniowskiej „Alfabet teatru” oraz krótkie animowane filmy pt. „Moni i Uszko. Bon ton w teatrze” dostępne w Internecie. Na improwizowanej scenie dzieci przygotują krótki musical, wykorzystując różne techniki teatru formy (pacynka, kukła), grę w masce z elementami pantomimy oraz techniki cieniowe. Na bazie tej pracy zostaną omówione poszczególne elementy teatru muzycznego: popularne (bilet, garderoba, maska, trema) i bardziej wyszukane (foyer, owacje). Dzięki temu dzieci poszerzą swoją wyobraźnię teatralną, poprzez zabawę nauczą się podstaw gry aktorskiej, a także zdobędą wiedzę, jak ubrać się do opery i teatru, jak się tam zachować, by nie przeszkadzać aktorom i innym widzom.
23 września, godz. 10.00-11.30 – Poważna sztuka dla małych odbiorców – warsztaty literacko-teatralne z Łucją Grzeszczyk; dzieci w wieku 10-12 lat;
Filia biblioteczna nr 7 (ul. Zielonogórska 2); liczba uczestników ograniczona
12 września, godz. 9.00 – Przy muzyce o… – spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan;
Filia biblioteczna nr 13 (ul. Broniewskiego 4); wstęp wolny
Wydarzenie towarzyszące:
Wystawa Książnica Podlaska – a może muzyka?; VI piętro; wstęp wolny
Na wystawie zostaną zaprezentowane nietypowe i unikatowe zasoby gromadzone przez Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej, głównie o tematyce muzycznej. Wystawa będzie również dostępna w wersji online, co pozwoli dotrzeć do szerszego grona odbiorców i zaprezentować niekonwencjonalne materiały Książnicy Podlaskiej.
Zgłoszenia na warsztaty w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej przyjmowane są pod numerami telefonu: 85 67-67-265; 85 67-67-267
Zgłoszenia na warsztaty w Filiach bibliotecznych:
Filia nr 3 (ul. Ciepła 15) – tel. 85 676-14-50
Filia nr 4 (ul. KEN 36) – tel. 85 679-21-41
Filia nr 7 (ul. Zielonogórska 2) – tel. 85 661-74-42
Filia nr 9 (ul. Gajowa 73) – tel. 85 653-24-37
Filia nr 17 (ul. Dziesięciny 41 B) – tel. 85 654-14-24
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty i zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Książnica Podlaska do współpracy zaprosiła następujących autorów, artystów, bibliotekarzy:
Kinga Szmigulska – magister sztuki, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi i w Krakowie. Solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Pedagog muzyczny i szkolny.
Mariola Pryzwan – z zawodu bibliotekarka, z wykształcenia polonistka, autorka biografii m.in. Anny German, Anny Jantar, Ireny Jarockiej.
Łucja Grzeszczyk – absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Pracę aktorską łączy z pracą edukatora, prowadząc zajęcia edukacyjne dla dzieci, w tym m.in. warsztaty „Alfabet Teatru”, zajęcia w ramach programu „Teatr Polska”, czy zajęcia z klasycznych technik lalkowych.
Zespół GAŁGAN – tworzą go Kinga Bobienko i Anna Piekut – absolwentki wydziału rytmiki na Akademii Muzycznej w Łodzi. Dziewczyny piszą i wykonują własne piosenki dla dzieci. Prowadzą warsztaty artystyczne, muzyczne, ruchowe i plastyczne dla dzieci. Są animatorkami życia muzycznego.
Zuzanna Kisielewska – dziennikarka, z wykształcenia kulturoznawca, autorka książki dla dzieci „12 półtonów”. Z pasji perkusistka, w wolnych chwilach gra w zespole rockowym.
Izabela Szymańska – bibliotekarz Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej, historyk, miłośniczka podróży i dobrej muzyki.
Eligiusz Buczyński – z wykształcenia kulturoznawca i bibliotekarz, pracuje w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej, opiekun sektora muzycznego, poeta.
Zespół taneczny PLĄS działa w ramach Kuźni - Stowarzyszenia Działań Twórczych Dzieci i Młodzieży. Dziewczęta w wieku 6-16 lat, pracują w trzech grupach wiekowych, pod okiem trenerek: Joanny Malitki, Emilii Kamińskiej i Marii Gierasimiuk. Przez ponad 30 lat działalności zespół otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia na przeróżnych konkursach i festiwalach (m.in. III miejsce w Łódzkich Konfrontacjach Tanecznych, II miejsce w imprezie „Karnawał Dance Fest”, I miejsce w Zgierskich Spotkaniach Tanecznych „Drgania Przestrzeni”, I miejsce i Grand Prix na festiwalu „Space” w Wilnie).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Organizator
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Współorganizatorzy
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg Podlaski
Kuźnia – Stowarzyszenie Działań Twórczych Dzieci i Młodzieży
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline