Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-07-27
Zapraszamy na
warsztaty wycinanki żydowskiej prowadzone przez
Annę Małecką-Beiersdorf, podczas których będzie można zapoznać się z historią wycinanki, poznać jej rodzaje, symbolikę, a przede wszystkim technikę wycinania. Każdy z uczestników będzie mógł zaprojektować i wykonać własną pracę.
Anna Małecka-Beiersdorf
ur. w Krakowie, jedna z najbardziej znanych polskich artystek zajmujących się wycinanką żydowską. Ukończyła etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach podjęła pracę w Cepelii jako specjalista ds. etnografii. Od 1989 r. pracuje w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie jako nauczyciel instruktor. Wycinanki wykonuje od dzieciństwa. W wieku dojrzałym zaczęła traktować je jako technikę profesjonalną.
Godz. 11.00-14.30
I grupa 11.00 - 12.30
II grupa 13.00 - 14.30
Wiek uczestników: od 13 roku życia
Warsztaty są
bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy i dodatkowe informacje pod nr tel.: 85 676 73 67
Pierwsze ślady o wycinance żydowskiej sięgają XIII wieku. Legenda opowiada o rabinie, który chciał przepisać Torę; było to zimą, a mróz był tak siarczysty, że zamarzał atrament. Zaczął więc wycinać litery Tory i tak powstała pierwsza wycinanka.
Zanikła na początku XX wieku, choć żydowskie wycinanki spotyka się jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Została reaktywowana po II wojnie światowej równolegle w dwóch krajach: w Izraelu i w USA.
Trzecim ważnym ośrodkiem stał się Kraków, gdzie od kilkunastu lat podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej prowadzone są warsztaty wycinanki żydowskiej, które wykształciły kilku artystów zajmujących się tą sztuką. Do najbardziej znanych należą Anna Małecka-Beiersdorf, która wskrzesiła tę sztukę w Polsce, Marta Gołąb oraz Monika Krajewska.