Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-08-10
Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza osoby w wieku 20+ na warsztaty:
AFRYKA BEZ MASKI. Jak poznawać, mówić i dostrzegać Afrykę bez powielania stereotypów.
Warsztaty poprowadzi dr Karolina Marcinkowska
Godz. 17.00
Wstęp wolny.
Na czym polega wieloznaczność takich terminów, jak „historia”, „sztuka”, „tradycja”? Co wymyka się sztywnym, europocentrycznym kategoriom oraz folderom turystycznym? Tematem warsztatów będzie kosmopolityczny i synkretyczny wymiar kultur afrykańskich i twórczość wybranych, współczesnych artystów afrykańskich.
Afryka jest kontynentem prawdopodobnie najbardziej obarczonym stereotypami, co zaskakuje, biorąc pod uwagę jej ogromną różnorodność kulturową, hybrydyczność oraz dynamikę. Zrozumienie źródeł sztampowego postrzegania Afryki, wyrosłego w dużej mierze z ideologii kolonialnej i do dziś chętnie powielanego przez język mediów, pozwoli uczestnikom na zmianę perspektywy, podjęcie próby poznania kontekstu kulturowego omawianych zjawisk.
Zastanowimy się, na ile sztampowe postrzeganie Afryki i oczekiwania Europejczyków wobec tego, jak powinna wyglądać „autentyczna” sztuka afrykańska, stanowią problem czy może są wyzwaniem dla współczesnych artystów afrykańskich. Przyjrzymy się twórczości tych artystów, którzy w szczególny sposób kontestują kolonialne i egzotyzujące spojrzenie na tzw. sztukę Afryki.
Warsztaty są skierowane do osób dorosłych.
Zgłoszenia pod adresem: j.bietkal@galeria-arsenal.pl . W tytule maila prosimy o wpisanie - Warsztaty AFRYKA BEZ MASKI. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym wystawie "WOJTEK DOROSZUK - Bliż".
Prowadząca:
dr Karolina Marcinkowska – antropolożka, twórczyni inicjatywy AFRICA REMIX, trenerka umiejętności międzykulturowych i antydyskryminacyjnych, koordynatorka projektów dla organizacji pozarządowych. Zajmuje się nowymi zjawiskami społeczno-kulturowymi i sztuką współczesną w Afryce Subsaharyjskiej. Obecnie asystentka kuratorów wystawy „El Hadji Sy. Na początku myślałem, że tańczę” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Brała udział w wystawach i działaniach edukacyjnych m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (wystawa „After Year Zero. Uniwersalizm i geografie współpracy”), MEG w Genewie (wystawa „A Madagascar Photographies de Jacques Faublée, 1938-1941”), Museu Santander Cultural w Porto Alegre, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Realizowała projekty edukacyjne i artystyczne m.in. w Ghanie, Kenii, Brazylii.
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline