¿Underground/Independent?

dodane dnia: 2018-02-23 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
¿Underground/Independent?
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2018-03-09 - 2018-03-25
Od prawie dwóch dekad, festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? sieje wiosną w Białymstoku twórczy zamęt, proponując oryginalne filmy, koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania. To już 18. odsłona festiwalu i dwa intensywne artystycznie weekendy: 9-11 marca i 23-25 marca!

Co w tym roku? Mnóstwo wydarzeń, które dostarczą Wam pozytywnej energii, zapewnią silne emocje, czasem rozbawią, a czasem skłonią do refleksji.

Obejrzycie filmy o słynnym klubie muzycznym Fugazi, a także o współczesnym centrum niezależnego życia kulturalnego w Łodzi. O… blokach, które przez dekady były zarówno obiektem marzeń Polaków, jak i miejscem, z którego się ucieka. O nietuzinkowym artyście Josephie Beuysie, o tworzących w podziemiu didżejach z Teheranu, jak również nowatorski obraz muzyczny inspirowany kultowym programem popularno-naukowym „Sonda”! W programie także film z cyklu VHS HELL oraz kultowe dzieło „The Room” Tommy'ego Wiseau!

Na undergroundowej scenie pojawią się: NIEMOC, BNNT, ELEKTRYCZNY WĘGORZ i POŁUDNICE!

Zobaczycie wystawę komiksów Marcina Podolca, wystawę "Prace i robótki" kolektywu rysunkowo-komiksowego Dream Team, a na wewnętrznej ścianie kina Forum – wielkoformatowy mural taśmowy, który stworzy berliński kolektyw SELFMADEcrew.

Seniorów nauczymy robienia tatuaży, młodzież – tworzenia komiksów, a dzieci – tworzenia plakatów i tape graffiti!

W programie także spotkania, dyskusje i debaty – naszymi gośćmi będą w tym roku m.in. Kuba Wandachowicz, Leszek Gnoiński i Tomasz Knittel.

Program:

9 marca 2018 r.
- 18:00 - foyer Forum, wstęp wolny
otwarcie muralu tape graffiti Martina Hoffmanna (SELFMADECREW Berlin)
- 18:15 - foyer Forum, wstęp wolny
wernisaż wystawy komiksów Marcina Podolca BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA
- 18:30 - kino Forum, bilet 10 zł
film: FUGAZI (40’) reż. Leszek Gnoiński + spotkanie z reżyserem
- 20:15 - klub FAMA, wstęp wolny
wernisaż wystawy PRACE I ROBÓTKI, połączony ze spotkaniem z kolektywem rysujących dziewczyn Dream Team + koncert POŁUDNICE pracują

10 marca 2018 r.
- 17:00 - kino Forum, bilet 10 zł
film: BLOKI (57’) reż. Konrad Królikowski + spotkanie z reżyserem
- 19:00 - kino Forum, bilet 10 zł
film: BEUYS. SZTUKA TO REWOLUCJA (107’) reż. Andres Veiel
- 20:30 - klub FAMA, bilet 15 zł
koncert: BNNT

11 marca 2018 r.
- 11:00–15:00 - klub FAMA, bilet 10 zł (zapisy: film@bok.bialystok.pl)
WARSZTATY TWORZENIA TAPE GRAFFITI DLA DZIECI (10+)
- 16:00 - klub FAMA, wstęp wolny
KOMIKS VS. ANIMACJA – spotkanie z Marcinem Podolcem

16 marca 2018 r.
- 19:30 - klub FAMA, bilet 10 zł
film: KOCHAM DZIWNE KINO THE BEST OFF + spotkanie z Dawidem Gryzą + koncert ELEKTRYCZNY WĘGORZ

17 marca 2018 r.
- 18:00 - kino Forum, bilet 10 zł
film: RAVING IRAN (84’) reż. Susanne Regina Meures
- 20:00 - klub FAMA, bilet 15 zł
film: ELEKTRO_SONDA (41’) reż. Tomasz Knittel + spotkanie z reżyserem + koncert: NIEMOC

18 marca 2018 r.
- 11:00–15:00 - Centrum im. Ludwika Zamenhofa, wstęp wolny (zapisy: film@bok.bialystok.pl)
WARSZTATY TATUOWANIA DLA SENIORÓW (55+)
- 11:00–15:00 - Centrum im. Ludwika Zamenhofa, bilet 10 zł (zapisy: film@bok.bialystok.pl)
WARSZTATY TWORZENIA PLAKATÓW FILMOWYCH DLA DZIECI (5+)
- 17:00 - klub FAMA, wstęp wolny
film: DOM/ŁÓDŹ (70’) reż. Piotr Szczepański + panel dyskusyjny Dlaczego Białystok ciągle czeka na swój niezależny DOM?
Kino Forum / Klub Fama – ul. Legionowa 5, Centrum im. Ludwika Zamenhofa – ul. Warszawska 19

1. FILMY

FUGAZI – CENTRUM WSZECHŚWIATA reż. Leszek Gnoiński – dokumentalno-animowany film, przedstawiający krótką, acz burzliwą historię jednego z pierwszych prywatnych, niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce, uznawanego w tamtym czasie (w 1992 roku) za największe tego typu miejsce w całej Europie Środkowo–Wschodniej.

BLOKI reż. Konrad Królikowski – pierwszy tak wieloaspektowy obraz, poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od 1956 roku do współczesności. Na film składają się m.in. wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, będąc zarówno obiektem marzeń, jak i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

BEUYS. SZTUKA TO REWOLUCJA reż. Andres Veiel – film o Josephie Beuysie, stworzony z nieznanych dotąd szerzej wizualnych i dźwiękowych materiałów archiwalnych. Portret porywającego artysty, lecz przede wszystkim kameralny, intymny obraz niezwykłego człowieka o kompletnie nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych jak na swoje czasy poglądach.

RAVING IRAN reż. Susanne Regina Meures – historia mieszkających w Teheranie didżejów, którzy realizują swoją pasję, ryzykując więzieniem – w Iranie od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku, obowiązuje zakaz publicznych śpiewów i tańców. Arash i Anoosh starają się ominąć restrykcyjne prawo, schodząc do podziemia. Aby potańczyć w rytm swojej ulubionej muzyki, młodzi Irańczycy przemierzają setki kilometrów, by urządzać nielegalne imprezy na bezkresnej pustyni. Życie przyjaciół zmienia się, gdy dostają zaproszenie na festiwal muzyki klubowej w Szwajcarii. Zagranie na prestiżowej imprezie może być punktem zwrotnym w ich karierze. Sęk w tym, że najpierw trzeba się tam dostać.

ELEKTRO_SONDA reż. Tomasz Knittel – nowatorski film muzyczny, dla którego inspiracją była „Sonda”– kultowy telewizyjny program popularno-naukowy, emitowany w latach 80. XX wieku. Film przekracza klasyczne gatunkowe podziały. To wrażeniowa, filmowa prezentacja współczesnej polskiej sceny muzycznej. To także rodzaj filozoficznej opowieści, poruszającej ważne kwestie, z którymi dziś się mierzymy, takie jak wszechobecność technologii, czy wizje przyszłości, w której człowiek wcale nie jest najważniejszy. Film przenosi widza w świat wyobraźni młodego chłopca, za sprawą okularów VR odkrywającego transowy świat muzyki elektronicznej, zawieszony między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Bohater, w trakcie swojej wirtualnej podróży ponad czasem, spotyka kolejne gwiazdy polskiej elektroniki: Kamp!, BOKKA, Rysy, Zamilska, Komendarek, JAAA!, Polpo Motel, Golczewski. W filmie wzięli również udział twórcy związani ze środowiskiem polskiego teatru i tańca – Dominika Knapik, Sebastian Pawlak, Paweł Sakowicz, Robert Wasiewicz.

DOM/ŁODŹ reż. Piotr Szczepański – filmowa opowieść o sześciu muzykach, którzy zdecydowali się zostać w Łodzi i stworzyć tam nowe miejsce spotkań: spółdzielnię socjalną „Ogniwo”. Jej owocem jest klub DOM, który szybko stał się centrum niezależnego życia kulturalnego w Łodzi.

THE ROOM reż. Tommy Wiseau – oto „Obywatel Kane” wśród najgorszych filmów! Powstał 13 lat temu, kosztował sześć milionów dolarów, a zarobił niecałe dwa tysiące. Dziś ma tysiące fanów, choć oglądanie go – dla wielu – mogłoby być torturą. Do tej pory, co najmniej kilka kin w Stanach Zjednoczonych grywa go przynajmniej raz w miesiącu, co nie zdarza się nawet największym klasykom! Co ciekawe, Tommy Wiseau prawdopodobnie jest Polakiem. Okoliczności powstania najgorszego filmu, jaki kiedykolwiek powstał, przedstawił James Franco w swoim filmie „Disaster Artist”.

THE BEST OFF KOCHAM DZIWNE KINO - białostocka odsłona jednego z najoryginalniejszych i inspirujących festiwali kina niezależnego w kraju, który przybliża nieszablonowe dzieła niezależnych twórców filmowych, podchodzących do swej twórczości z dystansem i humorem. Być może wśród nich czai się kolejny Tommy Wiseau? Kulisy festiwalu przedstawi jego twórca Dawid Gryza, znany Wam z projektu "Plakaty filmowe z Ghany"!

2. WYSTAWY

KOBIETY PRACUJĄCE – SPOTKANIE WOKÓŁ ALBUMU „PRACE I ROBÓTKI” Z KOLEKTYWEM RYSUNKOWO-KOMIKSOWYM DREAM TEAM

Praca to szaleństwo. Niektórym „szczęściarzom” zajmuje nawet trzy czwarte ich życia. Opowiadając sobie historie i słuchając innych relacji, mniej lub bardziej związanych z pracą, jej szukaniem czy porzucaniem, kolektyw Dream Team wymyślił album „Prace i robótki”. Autorki spisały opowieści i wybrały te najbliższe ich doświadczeniom zawodowym. Narysowane przez członkinie Dream Teamu i Gościówy historie, opowiadają o tym, jak one odczuwają życie definiowane pracą. Album jest wielogłosem w formie i treści, a historie opowiedziane za pomocą rysunkowych epizodów tworzą patchworkową rzeczywistość, taką, jaka się ona jawi. Groza, śmiech i łzy – jeśli czytelnicy doświadczają tych emocji podczas lektury „Prac i robótek”, to znaczy, że wykonali swoją czytelniczą pracę, jak należy. Premii jednak nie będzie…

Wystawa komiksów MARCINA PODOLCA
Marcin Podolec zaczął rysować już w przedszkolu. Jako rysownik pracuje od 15 roku życia. Jego samodzielny debiut, „Kapitan Sheer” (2010) okazał się sukcesem. Poza graficznymi powieściami, sięgnął po nietypowe dla komiksu gatunki: rekonstrukcję wydarzeń historycznych („Fugazi Music Club”), wywiad z muzykiem („Pablopavo”) i reportaż („Morze po kolana”, z tekstem Marcina Kołodziejczyka). W 2010 roku zaczął studia w łódzkiej PWSFTviT na wydziale animacji. Za etiudę filmową „Dokument” (opowieść o ojcu) zdobył kilkanaście nagród na festiwalach krajowych oraz zagranicznych.

SELFMADECREW czyli Sztuka Taśmy Klejącej
Berliński kolektyw stworzy wielkoformatowy mural na głównej ścianie wewnątrz kina Forum. Działający na całym świecie artyści piszą o sobie: „zajmujemy się sztuką „taśmową”, sztuką ulicy przy pomocy sprayu – graffiti oraz sztuką performatywną.

3. KONCERTY

NIEMOC – zjawiskowe elektroniczno-gitarowe trio z Zielonej Góry, znakomite połączenie sennej, lekko egzotycznej atmosfery z wyraźnymi wpływami new wave’u i post-punka. Istniejący niespełna trzy lata zespół już zdążył namieszać na rodzimej scenie. Koncertował m.in. na festiwalu Opener, Tauron Nowa Muzyka Festiwal, Spring Break, Sziget, OFF Festival, Nowych Horyzontach czy Domoffonie!

BNNT – jeden z najciekawszych składów eksperymentalnych w kraju, którego działalność rozpięta jest pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi i teatrem. Podstawowy zestaw perkusyjny i barytonowy pocisk strunowy operują najprostszymi środkami, jednocześnie starając się uzyskać złożone tekstury. Szczególnie mięsista i skondensowana gra perkusji zaskakuje swoją polirytmiczną taneczną energią, której puls podbija niski rejestr gitaro-pocisku. Całość, dzięki zatopieniu w przestrzeni pogłosów i przydźwięków oraz udziałowi gości, ukazuje nowe szamańskie oblicze tego eksperymentalnego duetu! Tworzą dźwiękowe rzeźby, w których brutalna architektura rytmiczna w zderzeniu z eksplozjami hałasu daje zjawisko określane przez samych artystów jako „sound-bombing”, rozrywając i tak pozorny już spokój audiosfery.

POŁUDNICE – żeńska grupa śpiewacza z Białegostoku zabierze nas w muzyczną podróż na Podlasie. Podczas tej podróży można będzie usłyszeć tradycyjne pieśni regionu, tak różne, jak jego mieszkańcy: jedno i wielogłosowe, śpiewane po polsku lub w gwarze ukraińskiej i białoruskiej. Opowiadające o jasnych i ciemnych stronach wiejskiego życia oraz zmiennym cyklu przyrody. W tej muzycznej opowieści znajdą się m.in. pieśń o sianokosach z zaskakującą pointą, pieśni wiosenne, weselne i miłosne, skarga młodej żony na niedobrego teścia czy refleksyjna pieśń o bezpowrotnie utraconej młodości.

ELEKTRYCZNY WĘGORZ – propagator muzycznego szaleństwa. W swojej twórczości łączy muzykę elektro i disco z rymowanymi opowiastkami. Producent muzyki, autor tekstów, wokalista oraz realizator nagrań.

4. WARSZTATY

WARSZTATY TWORZENIA PLAKATÓW FILMOWYCH z Anną Kosińską
Podczas warsztatów, dzieci (wiek: 5+) będą miały okazję stworzyć i wydrukować własne plakaty filmowe do największych hitów światowego kina.
Anna Kosińska to reżyserka i realizatorka filmów animowanych, m.in. „Macicy”, pokazywanej na ponad 50 festiwalach filmowych (8 nagród i wyróżnień, w tym wyróżnienie na 13 MFF T-Mobile Nowe Horyzonty).

WARSZTATY KOMIKSOWE DLA MŁODZIEŻY z Marcinem Podolcem

Artysta przybliży uczestnikom wiedzę, jak tworzyć nietypowe dla komiksu gatunki: graficzną powieść, rekonstrukcję wydarzeń historycznych, wywiad z muzykiem czy reportaż.

WARSZTATY TWORZENIA TAPE GRAFFITI DLA DZIECI z Martinem Hoffmannem
Niemiecki artysta poprowadzi warsztaty z tworzenia sztuki za pomocą taśmy klejącej. Najmłodsi zapoznają się z kreatywnym podejściem do oryginalnego użycia przedmiotów codziennego użytku, takich jak: taśma klejąca, talerze, czy karton – dowiedzą się, jak z przedmiotów nie dedykowanych do sztuki, stworzyć unikatowe dzieło artystyczne.

WARSZTATY TATUOWANIA DLA SENIORÓW z białostockimi tatuażystami
Badania pokazują, że stosunek do tatuaży zależy przede wszystkim od wieku. Akceptują je ludzie młodzi i w średnim wieku, ale nie bardzo podobają się one osobom starszym. W ramach warsztatów pokażemy seniorom, że ludzie decydujący się na tatuaże, poza chęcią podążania za modą, robią je przede wszystkim po to, by wyrazić swoją indywidualność i wolność, dać zewnętrzny i trwały wyraz swoim uczuciom lub np. upamiętnić ważną osobę lub wydarzenie. Seniorzy nauczą się obsługiwać maszynkę do tatuażu oraz prawidłowego nabierania tuszu i wstrzykiwania go pod skórę, a w zasadzie skórkę, bo nauka odbędzie się na… skórce od bananów. Skórka tych owoców ma bowiem podobną „miękkość” jak ludzka skóra.

5. SPOTKANIA, DYSKUSJE I DEBATY

Dyskusja: „Dlaczego Białystok ciągle czeka na swój niezależny DOM?” – prowadzenie Andrzej Bajguz

Dyskusja po pokazie filmu „DOM/ŁÓDŹ”, połączona ze spotkaniem z Kubą Wandachowiczem – basistą, autorem tekstów piosenek i kompozytorem, członkiem zespołu Cool Kids of Death, Tryp, NOT i Mister D, współwłaścicielem klubu DOM w Łodzi. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele białostockiego undergroundu.

Spotkanie z Leszkiem Gnoińskim, jednym z najbardziej poczytnych i cenionych dziennikarzy muzycznych w Polsce, autorem książek i filmów o tematyce muzycznej, współtwórcą serii filmów „Historia polskiego rocka”, autorem głośnego filmu „Beats of Freedom – zew wolności” i „Jarocin. Po co wolność”, współpracownikiem Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie i współtwórcą jego wystawy stałej.

Spotkanie z Tomaszem Knittelem, reżyserem filmów dokumentalnych i filmów krótkometrażowych, twórcą dokumentu o polskiej scenie elektronicznej.

Spotkanie z Konradem Królikowskim reżyserem filmu BLOKI.

Prelekcje przed filmami oraz skype dyskusje z twórcami pozostałych filmów.

Organizator
Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

Festiwal zrealizowano z budżetu Miasta Białegostoku

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok

1728 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39