Udostępniamy się - seminarium animatorów kultury

dodane dnia: 2014-01-03 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-01-16
Udostępniamy się - seminarium animatorów kultury.

Gość specjalny: Edyta Lisek-Lubaś
mMderator: Anna Danilewicz

Godz. 10.00–15.30
Udział w seminarium jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.


Formularz zgłoszeniowy do pobrania tutaj: http://centrumzamenhofa.pl/s,udostepniamy_sie,100439.html#!prettyPhoto
Na zgłoszenia czekamy do 12 stycznia 2014 do godz. 15.00.
Każdy uczestnik otrzyma bezpłatnie wydawnictwo: "Kultura w drodze – drogi kultury" autorstwa Anny Danilewicz.

Program seminarium:

10.00–11.30 - Co to jest dostępność? – Anna Danilewicz

- prezentacja projektu Kultura w drodze – drogi kultury
- warsztat Co to jest dostępność – na przykładzie Museu da Comunidade Concelhia da Batalha (Portugalia)
- warsztat Spacer po CLZ – uczestnicy przyjmują role przewodników osób niepełnosprawnych

11.30–12.00 Przerwa kawowa
12.00–15.00 Prezentacja programów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, warsztaty – Edyta Lisek-Lubaś
- Z doświadczeń Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli – prezentacja wybranych projektów, w tym Poczuj sztukę (2011) i Muzea bez barier (2013-2015)
- Na obrzeżach sztuki. Oczy na wysięgniku – zagadnienia: niesłyszący odbiorcy sztuki; gra w wiedzę i widzenie (o eksperymencie przeprowadzonym z osobami niesłyszącymi); S-surdodizajn (o doświadczeniach w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania)
- warsztat Ślady pamięci – audiodeskrypcja w praktyce
- warsztat Powiedz mi, co widzę. Powiedz mi, jak widzisz – tworzenie opisów eksponatów/dzieł sztuki dla odbiorców niesłyszących
- warsztat Formobranie – praktyczne ćwiczenia z opisu eksponatów i udostępniania ekspozycji dla osób z dysfunkcjami wzroku
15.00–15.30 Dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości oraz osób o specjalnych potrzebach

Cele seminarium: podnoszenie kwalifikacji, dyskusja i ocena poziomu dostosowania instytucji kultury w odniesieniu do potrzeb różnych grup odbiorców, zwłaszcza z dysfunkcjami. Skierowane jest do pracowników sektora kultury, którzy zamierzają zwiększyć dostępność i otwartość swoich placówek dla niepełnosprawnych odbiorców. W trakcie zajęć poruszone zostaną kwestie dotyczące przygotowania samych instytucji i ich programów z myślą o osobach niepełnosprawnych, projektowania uniwersalnego, prostych metod adaptowania przestrzeni oraz wydarzeń do potrzeb osób z dysfunkcjami, czy zasad obsługi tych grup odbiorców. Omówione zostaną przykłady takich praktyk w odniesieniu do polskich i zagranicznych placówek.

Edyta Lisek-Lubaś
Plastyk, edukator muzealny, surdopedagog, tyflopedagog. Na co dzień pracuje w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, gdzie koordynuje prace Działu Edukacji, opracowuje i prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych. Koordynator ds. gości niepełnosprawnych. Kurator wystaw artystów niepełnosprawnych. Autor warsztatów dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, dla osób niesłyszących i słabosłyszących, a także dla osób niewidomych i słabowidzących opracowanych na podstawie innowacyjnych programów edukacyjnych stworzonych przez ekspertów z Polski i z zagranicy, w ramach polsko-ukraińskiego projektu „Muzea bez barier. Koalicja muzeów polsko-ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego”. Nauczyciel w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania, gdzie prowadzi grupę S-surd odizajn dostosowaną do potrzeb osób z dysfunkcjami słuchu, ucząc podstaw projektowania graficznego i grafiki komputerowej. Wiceprezes Stowarzyszenia Niesłyszących „Surdostal” w Stalowej Woli. Współautorka publikacji „Eko-surdo-dizajn, czyli ekologiczne zabawki dla dzieci z dysfunkcją słuchu”. Współautorka książki dla dzieci „Wyspa przedsiębiorcy”.

Anna Danilewicz
Menadżerka i animatorka kultury. Od stycznia 2011 roku kierownik Działu Edukacji i Obsługi Wystaw Muzeum Wojska w Białymstoku; wcześniej związana była z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku i Gazetą Współczesną. Współpracuje z Association Marcel Hicter pour la Démocratie culturelle z Brukseli oraz z wieloma organizacjami w kraju. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku (2004), ukończyła ponadto European Diploma for Cultural Project Management oraz międzynarodowy program dla operatorów kultury NCK (certyfikowany konsultant NCK w zakresie tworzenia analiz strategicznego rozwoju instytucji kultury). Prowadziła warsztaty m.in. w ramach Borderland Summer School 2012 i 2013 (Fundacja Pogranicze), Visegrad Summer School 2013, czy Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego, a także w ramach programu Lato w Teatrze. Koordynatorka i producentka szeregu projek tów edukacyjnych, artystycznych, społecznych, w tym m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 123, Misja życia Białystok CALM, Kulturowe Mosty, Sezon 1938/1948/2008, HIT Historia i Teatr, Wyrwa w pamięci, Bacpack History. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 roku w dziedzinie zarządzania i animacji kultury.

953 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39