Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-10-23 - 2015-12-10
Tomasz Koszewnik par excellence
Otwarcie
23.10.2015 r. o godz. 18.00
Kurator:
Monika Szewczyk
Artyści:
Tomasz Koszewnik
Z Galerią związany byłem, odkąd pamiętam. To jedyne miejsce ze sztuką, które jako dziecko miałem okazję odwiedzać. Szybko stało się moim artystycznym punktem odniesienia i jak się później okazało, także miejscem spełniania marzeń. I choć teraz wydawać się to może naiwne, szczytem moich była właśnie wystawa w Arsenale. Żadna konkretna, po prostu wystawa sztuki jako takiej. Dzisiaj powiedziałbym - idei Sztuki.
Odnosząc się więc do tego, czym w moim przekonaniu sztuka była, zamurowałem wejście do oddanych mi pomieszczeń i markując ścianę, tak jak gdyby nic szczególnego za sobą nie kryła, zamknąłem. Sztukę samą w sobie - można by rzec, w jej sześciu ścianach. Lecz choć pierwsze skojarzenia mogą przywodzić na myśl formalnie zbliżone realizacje, także te, w których kontestowano instytucję, to moje intencje i sam punkt wyjścia były przecież inne. Od miejsca ważniejszy stał się dla mnie czas. Nieograniczający pojęcia, którego definicji się podjąłem. To czas, w którym funkcjonuję ja jako artysta i człowiek w ogóle, ale i ten instytucji publicznej, wspólnie z którą zdecydowaliśmy się go podzielić. Także ten, w którym Galeria obchodzi jubileusz 50 lat istnienia i w którym, jak mniemam, podobnie jak ja dopięła swego.
Spełnione marzenia okazują się jednak zmieniać swoje przeznaczenie. Przestają być dążeniem, a stają się momentem przejścia i refleksji. Chwilą pauzy w miejscach, które nas kształtują i z którymi przychodzi nam się zmierzyć.
Każdy jednak nie widzi czegoś innego.
Tomasz Koszewnik
Urodził się w 1986 r. w Białymstoku. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Studiował antropologię kultury na Uniwersytecie Warszawskim, intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz jako student wizytujący w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obronił dyplom licencjacki w Pracowni Audiosfera pod kierunkiem prof. Leszka Knaflewskiego. Od 2014 r. kontynuuje studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w Katedrze Intermediów oraz w Katedrze Fotografii. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta miasta Białegostoku i Prezydenta Poznania. Laureat nagrody głównej w konkursie Wspólny Projekt ufundowanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Fundację Sztuki Polskiej ING. Wyróżniony w konkursie Talenty Trójki organizowanym przez Program Trzeci Polskiego Radia. Nominowany do udziału w Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg, Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko, Artystycznej Podróży Hestii, Biennale Sztuki Nowych Mediów WRO czy Triennale Młodych przy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Wybrane wystawy / projekty indywidualne i zbiorowe:
2015
Przestrajanie. Leszek Knaflewski i audiosfera, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
Trzaski, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom
Biennale Sztuki Mediów, WRO Art Center, Wrocław
Prześnienie, Galeria Labirynt, Lublin
2014
Noc nie jest wystarczająco ciemna (Wspólny Projekt), Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Łódź
Rysopis, WRO Art Center, Wrocław
Points of View, Centrala Gallery, Birmingham
2013
Hryniuk / Koszewnik / Łazarczyk / Olszewski / Polska / Rudzin, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Kraków
Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk
Wtrącenia, Muzeum Chopina, Żelazowa Wola
Pewność, Galeria BWA, Warszawa
2012
Basen, TIFF Festiwal, Wrocław
Konteksty, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej, Sokołowsko
No Budget Show IV, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Kraków
Nowe Sytuacje, Malta Festival, Poznań
Kryzys, Muzeum Współczesne Wrocławia, Wrocław
Happy Birthday Mr. Fluxus, Centrum Kultury Zamek, Poznań
2011
Wiek XIX vs XXI, Muzeum Narodowe, Kraków
Przeciąg Festiwal Sztuki Młodych, Zachęta Sztuki Współczesnej, Szczecin
Daj Głos, Zona Sztuki Aktualnej, Szczecin
Triennale Młodych, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline