Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-02-10 - 2015-04-30
W 75 rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Wschód, Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza serdecznie
10 lutego 2015 roku (wtorek) o godzinie 17.00 na
otwarcie wystawy czasowej.
Od kiedy Polacy trafiali na Syberię? Jaki wnieśli wkład w jej poznanie i co pozostawili po sobie? Jakie były losy zesłańców tych z XVIII wieku, ale też tych z lat 1940-41? Te i wiele innych ciekawych pytań stawia najnowsza wystawa „Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich”.
- Trudno jest poruszyć wszystkie wątki kontaktów polsko-syberyjskich z tak rozległego okresu – mówi Bogusław Kosel, kurator wystawy. – Chcemy pokazać, że trwające od XVI wieku kontakty Polaków z Syberią nie zawsze naznaczone były krwią i piętnem zesłania. Była to też historia odkrywców, przedsiębiorców i rzeszy prostych ludzi, którzy szukali na Syberii szansy na lepsze życie.
Punktem wyjściowym najnowszej wystawy w Muzeum Wojska w Białymstoku jest przekaz, według którego jeńcy polscy wzięci do niewoli rosyjskiej w trakcie wojen północnych Stefana Batorego, uczestniczyli w 1581 r. w słynnej wyprawie atamana Jermaka Timofiejewicza na drugą stronę Uralu. Kozakom udało się wówczas opanować przejściowo kilka osad w dorzeczu Obu i Irtyszu, za co Jermak został nagrodzony przez cara Iwana IV. Tworząc wystawę nie pominięto też wątków tragicznych, tak głęboko tkwiących w polskiej tradycji. Od końca XVIII wieku Syberia staje się miejscem zesłań przeciwników politycznych caratu. To w tym okresie mieszkańcy Rzeczpospolitej zetknęli się z termin „katorga”. Do tej historii odwołuje się część scenografii pokazującej wnętrze syberyjskiej kopalni.
Wystawa „Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich” pokazuje też wątki związane z polską obecnością na Wschodzie w XIX wieku i na początku XX. Wtedy to na Syberię trafiają dziesiątki tysięcy osób z ziem polskich, nie tylko zesłańców, ale też i przedstawicieli różnych zawodów pragnących robić tam karierę. Jaki mieli wpływ na rozwój gospodarki, kultury czy cywilizacji syberyjskiej dowiedzą się wszyscy, którzy zdecydują się odwiedzić Muzeum Wojska w Białymstoku w okresie trwania wystawy.
Podczas wernisażu wstęp wolny.
W pozostałe dni cena biletu według cennika Muzeum.
Ekspozycja prezentowana będzie w okresie od lutego do maja 2015 roku.
Jednocześnie w okresie ferii do 8 lutego grupy zorganizowane mogą uczestniczyć w zajęciach przygotowanych w Muzeum „Wycieczka na Wschód” i „Wyprawa na Syberię”. Są to tematy wprowadzające dzieci i młodzież w tematykę wystawy czasowej.
Dodatkowe informacje
tutaj i pod nr telefonu 85 74 16 449.