Światowy Dzień Lalkarstwa w Akademii Teatralnej

dodane dnia: 2017-03-13 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2017-03-18 - 2017-03-19
Tegoroczny Światowy Dzień Lalkarstwa to okazja, by poznać lepiej zarówno samą sztukę teatru lalek i teatru formy, jak i miejsce, gdzie kształcą się przyszli mistrzowie tej dziedziny – Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. W dniach 18-19 marca zapraszamy więc na spacer historyczny, słuchowisko oraz spektakl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Konieczne jest odebranie wejściówek – oddzielnie na każde wydarzenie. Wejściówki można rezerwować lub odbierać w budynku WSL AT przy ul. Sienkiewicza 14 (tel. 85 743 54 53). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc 1 osoba może pobrać max. 2 wejściówki na 1 wydarzenie. Zarezerwowane wejściówki, które nie zostaną odebrane do 17.03 zostaną anulowane.

Międzynarodowe święto społeczności lalkarskiej ustanowione zostało w 2003 r., decyzją UNIMA – Międzynarodowej Unii Lalkarskiej (Union Internationale de la Marionnette), największej na świecie organizacji skupiającej lalkarzy, twórców i teoretyków teatru lalek. Dzien ten ma przypominać i podkreślać znaczenie teatru lalkowego, teatru formy dla społeczności artystycznej i ludzkości. Światowy Dzień Lalkarstwa obchodzony jest rokrocznie 21 marca, tydzień przed Międzynarodowym Dniem Teatru.
Ta podwójna okazja jest dla nas inspiracją do tego, by zaprosić widzów na weekend wypełniony wydarzeniami, jakie nieczęsto goszczą w repertuarze AT.

PROGRAM:

18 marca 2017 r.
- godz. 15.00 i 17.00 - spacer historyczny
- godz. 19.00 - spektakl FAUST

19 marca 2017 r.
- godz. 15.00 - słuchowisko BLEEE...
- godz. 19.00 - spektakl FAUST

SPACER Z DUCHAMI
Z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa zapraszamy na nietypowy spacer historyczny – po labirytncie sal i korytarzy kamienicy przy ul. Sienkiewicza 14, gdzie mieści się nasz Wydział. Obecna siedziba WSL jest jednym z nielicznych budynków w centrum Białegostoku, który przetrwał II wojnę światową i wciąż daje wyobrażenie o tym, jak elegancko wyglądało śródmieście na przełomie wieków XIX i XX. Na dodatek kamienica przy ul. Sienkiewicza od kilkudziesięciu lat nierozerwalnie związana jest z życiem kulturalnym miasta. Od 1936 r. mieściła się tutaj słynna szkoła muzyczna prowadzona przez Siostry Frankiewiczówny, najpierw jako Prywatny Instytut Muzyczny, a po wojnie – jako Państwowa Szkoła Muzyczna; w latach 70. XX wieku w kamienicy rozgościł się Wydział Sztuki Lalkarskiej. O różnych wątkach tej bogatej i ciekawej historii opowiadać będzie Andrzej Lechowski, historyk, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, a także uczeń tutejszej szkoły muzycznej. W trakcie spaceru czekają na zwiedzających niespodzianki. Pojawią się też specjalni goście: Zjawy i Upiory z Przeszłości.
Czas trwania: 90 minut.

SŁUCHOWISKO – BLEEE…
Słuchowisko familijne zrealizowane przez studentów III roku kierunku aktorskiego (semestr 2015/2016) w ramach przedmiotu „Praca z mikrofonem”, pod opieką Waldemara Modestowicza oraz Ewy Gajewskiej-Jasińskiej. Podstawą realizacji był tekst Maliny Prześlugi pt.: „Bleee…”. To opowieść o Motylu, który ośmielił się stwierdzić, że skoro Królowa Motyli jest zawsze „akurat nieobecna”, to nie istnieje. Za brak wiary zostaje skazany na odsiadkę w nieczynnym autobusie, tkwiącym na starej pętli. Poznaje tam innych więźniów, odrzuconych przez innych, albo przybyłych tu… z własnej woli – z powodu kompleksów, poczucia, że są bezużyteczni. Spotkamy tu m.in. Darię, która nie chce się przepoczwarzyć w motyla, bo się obawia, że jest gruba i brzydka; czy Wiktora – pająka bez odnóży. Stopniowo dociera do nich wszystkich, że wygląd nie jest tym, co musi ich ograniczać.
„Bleee…” to opowieść doskonała dla całych rodzin – o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie.
Czas trwania: ok. 45 minut.

FAUST
Każdy artysta pragnie stworzyć dzieło idealne, wznieść się ponad ludzkie ograniczenia. Co się dzieje w głowie człowieka, którego pragnienie jest tak wielkie, że zamienia się w destrukcyjną siłę, a otaczająca rzeczywistość staje się obłędem, chichotem świata? Czy należy wybierać między rodziną, a dążeniem do doskonałości? Czy istnieje mniejsze lub większe zło? Przeszkodą są nasi bliscy? A może my sami…
Zapraszamy na spotkanie z artystą – pisarzem, w jego pracowni skąpanej w kłębach dymu i oparach wosku, w której przedmioty zakrzywiają świat bohatera i skrywają jego największe lęki.
Projekt zrealizowany na podstawie dramatu Tomasza Mana pt.: „Faust” przez studentów III roku kierunku aktorskiego WSL.
Czas trwania: ok 40 min.

Występują: Dominik Gorbaczyński, Małgorzata Nowacka, Michał Ferenc
Opieka pedagogiczna: Artur Dwulit, Agnieszka Makowska
Konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova
Opracowanie muzyczne: Marcin Nagnajewicz
Kontrabas: Piotr Chociej
Światła: Marek Idzikowski
Miejsce imprezy

2012 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39