Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-03-04
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na
spotkanie autorskie z nominowanymi do XXVIII Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2018 roku:
Piotrem Janickim
Iwoną Menzel
Piotrem Nesterowiczem
Krzysztofem Czyżewskim
Godz. 18.00.
Wstęp wolny.
Prowadząca: Miłka Malzahn (Polskie Radio Białystok)
Na liście nominacji do nagrody za najlepszą książkę 2018 roku znalazły się cztery pozycje:
[bez tytułu], Piotr Janicki, Wydawnictwo j, Wrocław 2018
„Po wsze czasy”, Iwona Menzel, Wydawnictwo MG, Warszawa 2018
„Jeremiasz”, Piotr Nesterowicz; Wydawnictwo W.A.B./GW Foksal, Warszawa 2018
Krzysztof Czyżewski, za całokształt dotychczasowej twórczości z uwzględnieniem książki „Żegaryszki”, Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018
Piotr Janicki - ur. w 1974 r. w Białymstoku, mieszka w Supraślu. Autor czterech książek poetyckich: „Nadal aksamit” (2006), „Wyrazy uznania” (2014) - za którą w 2015 dostał Nagrodę Literacką Gdynia, „13 sztuk” (2016) oraz niezatytułowanego i niepodpisanego tomiku wydanego rok temu. W latach 2005-2009 współtworzył zin poetycki „Cyc Gada”. Pracuje zawodowo w Białostockim Ośrodku Sportu i Rekreacji.
Iwona Menzel - urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła studia na Wydziale Architektury PW. Mieszka i pracuje jako urbanistka w Darmstadt. Autorka obyczajowych opowiadań i powieści. Jako dorosła osoba zafascynowała się Podlasiem, jego walorami przyrodniczymi, tajemniczością i wielokulturowością. Na Podlasiu rozgrywa się akcja jej dwóch ostatnich książek - „Szeptuchy” i „Po wsze czasy”.
Piotr Nesterowicz - ur. w 1971 r., polski pisarz i menedżer. Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu. Pisze reportaże, powieści i opowiadania. Jest również autorem branżowego podręcznika „Organizacja na krawędzi chaosu”. Za reportaż „Cudowna” otrzymał już Nagrodę Kazaneckiego za najlepszą książkę 2014 r.
Krzysztof Czyżewski - ur. w 1958 r. w Warszawie, pisarz, reżyser, animator kultury i wykładowca akademicki. W trakcie studiów polonistycznych na UAM w Poznaniu związał się z podziemnym ruchem teatralnym, wydawał także nielegalne czasopisma o tematyce kulturalnej. Po studiach pracował jako wykładowca, wraz z żoną Małgorzatą prowadził działalność kulturalną i teatralną (m. in. w teatrze „Arka”, czasopiśmie „Czas Kultury”, inicjatywie „Wioska spotkania”). Od 1990 r. związany z Sejnami, gdzie założył fundację i ośrodek ”Pogranicze”. Laureat wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Redaktor naczelny magazynu „Almanach Sejneński”. Pisał dla „Kultury”, jego teksty są publikowane m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i w prasie zagranicznej. Wśród jego dorobku warto wskazać takie tytuły jak: „Ścieżka pogranicza” oraz zbiór esejów „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza”. Współautor i redaktor książek takich jak: „Podlasie. Pamięć-Tożsamość-Rozwój”, „Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość” i „Miłosz-Dialog-Pogranicze”.
Wręczenie nagrody odbędzie się 22 marca 2019 r.
Spotkanie autorskie i uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.
Więcej o nagrodzie:
http://www.wieslaw-kazanecki.pl/