Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-02-05
Zapraszamy na promocję książki
„Uwikłani”. Spotkanie z autorem poprowadzi znany białostocki dziennikarz Jakub Medek.
Wojna w powieści Ogdowskiego jest brutalna, dosadna i pokazana we wszystkich odcieniach szarości. Do bólu prawdziwa. Zupełnie inna niż, często sterylny, przekaz telewizyjny. Autor z dystansem pokazuje czytelnikowi konflikt, który po trochu znika już z pierwszych stron gazet. Ciekawym zabiegiem, mającym chyba na celu wytworzenie więzi z bohaterami, jest wprowadzenie wątków polskich. W książce spotykamy Michała Domańskiego walczącego ramię w ramię z ukraińskimi ochotnikami, Piotra Mazura – ochroniarza premiera Donieckiej Republiki Ludowej i dwóch dziennikarzy. Na kształt powieści duży wpływ ma warsztat reporterski autora. Tworzy on postacie wieloznaczne, uwikłane w rzeczywistość wojny i starające znaleźć w niej swoje miejsce. Marcin Ogdowski nie ocenia sytuacji, nie popiera żadnej ze stron. Daje czytelnikowi wolną rękę w interpretowaniu rzeczywistości. Książka nie jest lekturą łatwą, lekką i przyjemną, jednak trzyma w napięciu od pierwszej strony i na pewno nie można koło niej przejść z obojętnością.
Godz. 17.00 (sala rycerska)
Wstęp wolny, obowiązują wejściówki - do odebrania w punkcie kasowym Muzeum. Dostępne będą już od 29 stycznia w godzinach pracy placówki.
Marcin Ogdowski (ur. 1976 r.). Dziennikarz i korespondent wojenny (Irak, Afganistan, Ukraina); nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym. Pracował w „Nowościach”, „Przeglądzie”, „Super Expressie”, a od 2007 r. w Interia.pl. Autor wielokrotnie nagradzanego blogu zAfganistanu.pl, dziś bloguje na bezkamuflazu.pl.
Pisarz, autor reportażu „zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji” (2011 r.) oraz trzech wojennych powieści – „Ostatni świadek” (2013 r.), „(Nie)potrzebni” (2014 r.) i „Uwikłani” (2015 r.). Fotoreporter, współautor albumu „Polski Afganistan” (2014 r.).
Był wielokrotnie doceniany za przedstawianie wojska i wojny w obiektywny oraz nowoczesny sposób. To laureat m.in. „Zielonej Gruszki” (2011 r.), „Małopolski Dziennikarz Roku 2009”, „Proobronny Dziennikarz 2015 roku”. Odznaczony Brązowym” (2008 r.) i Srebrnym (2010 r.) „Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wyróżniony także „Buzdyganem” (2013), nagrodą uchodzącą za wojskowego Oskara.