Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-10-21 - 2014-10-25
Zapraszamy na
Spotkania Folkowe 2014
Program Wydarzeń
21.10.2014r godz. 18.00 Fama
Spotkanie z podróżnikiem pt. "Gwinea – jak nie drzwiami to oknem" – prowadzi Katarzyna Kosycarz
Wstęp wolny
23,24.10.2014r. godz. 18.00 – 19.30
Warsztaty afro dance – prowadzi Diaka „Bijou” Camara na bębnach zagrają Gaspard Conde i Sekou Camara
Karnet 30 zł (liczba miejsc ograniczona)
25.10.2014r. godz. 20.00 sala Forum
Koncert Art Gibami African Show - Esencja kultury Afryki Zachodniej
Bilety:
- przedsprzedaż 20 zł
- w dniu koncertu 30 zł
Do nabycia w kasie Forum lub na stronie
www.bilety.bok.bialystok.pl
Opis Wydarzeń
„Gwinea – jak nie drzwiami to oknem”
"Jest na świecie takie miejsce, które jest jedną wielką salą koncertową. Ciągle koncertuje tam Muzyka, Radość i Taniec. Jest takie miejsce na świecie… i nazywa się Gwinea. Przeżyłam na jej skrawku najlepsze koncerty w moim dotychczasowym życiu, a wiem o niej tak niewiele. Słyszałam tam najlepsze koncerty muzyki, którą kocham. Śpiewające ponad wszelkie skale djembe, rozgadane do granic rozsądku dunduny, subtelny dialog 21 strun kory, poezje sztabek balafonu, cudne mariage'owe orkiestry, trwające długo w noc sabary, balanfare, przyprawiające mnie o wydestylowaną radość dumdumby. Widziałam taniec, jako jednorodny strumień świadomości, którego ciągle nie pojmuję, pięknych ludzi, za którymi tęsknię, pyszne pomarańcze, powietrze, które pachnie jak malinowa mamba, noce o smaku mango, zadymione i pełne śmieci ulice… Taka jest Gwinea. Jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. Dla mnie jednym z najbogatszych." - Katarzyna Kosycarz
Słów kilka o prowadzącej:
Kasia Kosycarz lub po prostu Kaza Kaza, jak przyobleczono ją w Gwinei. Na co dzień żyje swoimi marzeniami i ubiera się w pasję, bo jest pasjonatką z wyboru i urodzenia. Miłość do afrykańskich bębnów zawiodła ją do ich ojczyzny. I odtąd nic już nie jest takie samo:) Zgłębia, szuka, pyta i dziękuje codziennie za Afrykę i jej muzykę. Celebruje życie i uwielbia truskawki, a zawodowo, co kocha robić, pracuje z dziećmi w szkole Rytmiczna Radość, prowadząc warsztaty gry na bębnach. Wszystko z pasji i w pasji. Zasada jest jedna. Ukończyła socjologię na specjalności komunikacji międzykulturowej, a wolnych chwilach zakłada czerwony nos i odwiedza dzieci w szpitalach.
Warsztaty taneczne afro dance
Warsztat kierowany jest do osób początkujących w wieku od 14 lat w górę. Jest to taniec ekspresyjny wymagający przynajmniej podstawowej sprawności fizycznej i poczucia rytmu. Grupa może liczyć maksymalnie 20 osób. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Opłata za 2 dniowe warsztaty wynosi 30 zł za osobę.
Zapisy pod adresem katarzyna@bok.bialystok.pl, lub pod nr tel. 85 742 15 15 od 1 października 2014r.
Warsztaty poprowadzi Diaka "Bijou" Camara, na bębnach zagrają Gaspard Conde i Sekou Camara.
Warsztaty będą prowadzone w języku francuskim i angielskim.
Diaka “Bijou” Camara – prawdziwy klejnot tańca z Gwinei. Bijou przez 10 lat tańczyła w Conakry, w legendarnym Ballet Soleil d’Afrique. Tam też zdobyła już doświadczenie nauczycielki tańca, ucząc afro studentów z całego świata, którzy przyjeżdżali na warsztaty do Gwinei. Obecnie propaguje taniec i muzykę zachodnioafrykańską w Czechach, gdzie prowadzi regularnie warsztaty i występuje z wieloma zespołami. Jest tancerką i główną śpiewaczką zespołu Art Gibami.
Rytm afro wywodzi się z rytmu, w jakim bije ludzkie serce. Ten rytm to życiowa energia. Taniec afrykański to taniec wolności, ekspresji, energii i siły. Afro dance wywodzi się z afrykańskich tradycji, ma wiele historii i mnóstwo znaczeń. Jest ściśle związany z rytmem, który najczęściej wygrywany jest przez muzyków na bębnach. Dlatego lekcje afro dance są najlepszą metodą do opanowania rytmiki i wyczucia tempa w muzyce jak i w tańcu. Afro dance to technika tańca bardzo dynamiczna, angażująca całe ciało do ruchu. Jest doskonałą bazą do nauki innych tańców takich jak hip-hop, jazz czy salsa. Dzieli się na wiele technik, rytmów i styli. Podczas tego spotkania uczestnicy poznają taniec tradycyjny Gwinei, uczony i rozpowszechniany na całym świecie przez mistrzów gwinejskich baletów.
Tradycyjna muzyka wygrywana na bębnach jest nieodłączną częścią tańca. Taniec i muzyka, tancerz i muzyk to relacja szalenie zależna. Muzyk wybija rytm dla tancerza, tancerz tańczy z muzykiem. Oby dwoje muszą się nawzajem rozumieć, muzyk zna kroki i przewiduje ruchy tancerzy, tancerz zna rytmy i rozpoznaje sygnały w rytmie wygrywanym przez bębniarza. Na podstawie wyczucia, wzajemnego zrozumienia i intuicji tworzy się piękna Sztuka tańca afrykańskiego. Ruch tancerza i rytm bębna to para w tańcu. Warto poznać kulturę tańca z Gwinei. Każdy krok i rytm to ciekawa historia, opowieść o życiu, wierzeniach, zwyczajach ludzi zamieszkujących Gwineę.
Koncert Art Gibami African Show
Zespół afrykańskich artystów, w skład którego wchodzą tancerze i muzycy z najlepszych gwinejskich baletów. Zespół został powołany w 2014 roku przez Mohamed Gaspard Conde z okazji jego pięcioletniej działalności na rzecz promocji kultury afrykańskiej w Polsce. Gaspard Conde, niegdyś dyrektor muzyczny Baletu Sourakhata w Gwinei, od 2008 roku koncertuje i uczy gry na bębnach w Polsce. Zdecydował się na odważny krok i powołał zespół prezentujący najwyższą jakość sztuki afrykańskiej. Członkowie zespołu to profesjonalni muzycy i tancerze, którzy swoją przygodę z baletem zaczęli jeszcze kiedy byli dziećmi. Osiągali sukcesy i współpracowali z międzynarodowymi artystami, występowali w wielu krajach prezentując tradycyjną sztukę tańca i muzyki Gwinei. Obecnie członkowie zespołu mieszkają w różnych miastach Europy, jednak łączy ich wiele - wspólne dzieciństwo, piętnaście lat wspólnej pracy w baletach gwinejskich, a przede wszystkich przyjaźń.
Występ zespołu Art. Gibami to barwne i ogniste Show z muzyką na żywo i widowiskowym tańcem. Artyści występują w tradycyjnych strojach, grają etniczną muzykę swojego kraju a tancerze prezentują kunszt sztuki tańca wykorzystujący przy tym imponujące akrobacje. Śpiewają, tańczą i grają na instrumentach takich jak djembe, dundun, samgan, tambour, balafon, kora.
Skład zespołu:
Gaspard Conde – mieszka w Polsce. Mistrz w sztuce gry bębnach dundun i djembe, znakomity artysta i doświadczony pedagog tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Był kierownikiem muzycznym gwinejskiego Ballet Sourakhata i współtwórcą grupy Tourekounda. Współpracował również z baletem Samaato, Le Ballet AJK Danse de Guinée, Le Ballet Soleil d’Afrique, la Percussion Wassa de Morcire Camara, i la groupe Kouroukanfouwa Prowadził intensywne kursy dla perkusistów z całego świata. W 2008 roku przyjechał do Polski i obecnie prowadzi własny zespół taneczno muzyczny i szkołę gry na bębnach afrykańskich
Sekou Camara – mieszka w Szwecji. Znakomity gwinejski dundunfola. Grał ze światowej sławy Baletem Soleil d’Afrique i Sourakhata. W 2004 wyjechał do Szwecji. Jest jednym z najbardziej docenianych muzyków. W Sztokholmie uczy gry na bębnach. Jest członkiem afrykańskiej grupy artystycznej w Szwecji.
Daouda Camara – mieksza w Szwecji. Doskonały gwinejski djembefola. Zanim trafił do Europy grał w Ballet Sourakhata oraz w zespole Boka Juniors w Conakry. Obecnie gra i współpracuje z najlepszymi tancerzami w Europie.
Mohamed Sylla ( Mackan) – mieszka w Szwecji. Wyśmienity gwinejski muzyk i djembefola. W Gwinei grał w balecie Mataam i Boka Junior. Jest niekwestionowanym showmanem, hipnotyzuje publiczność i czaruje widzów.
Aboubacar Sylla – mieszka we Francji. Wielki gwinejski tancerz i utalentowany choreograf, który wcześniej pracował w Balecie Narodowym Gwinei i Balecie Saamato, jednym z największym gwinejskich baletów. W 2005 roku na stałe pracuje we Francji, jest choreografem formacji Wontanara. Występuje na scenie tworząc niepowtarzalną afrykańską jakość francuskiej sztuki scenicznej.
Diaka Camara – mieszka w Czechach. Tańczyła w Gwinei w legendarnym Ballet Soleil d’Afrique. Tam też zdobyła już doświadczenie nauczycielki tańca, ucząc afro studentów z całego świata, którzy przyjeżdżali na warsztaty do Conakry. Obecnie propaguje taniec i muzykę zachodnioafrykańską w Czechach, gdzie prowadzi regularnie warsztaty i występuje z wieloma zespołami.
Aminata Toure – mieszka w Belgii. Tańczyła w balecie Sourakhata. Współpracowała z takimi artystami jak Soriba Simbo Camara i Fanta Yoyo. Została zauważona podczas festiwali w Conakry i otrzymała zaproszenie do Europy od znanego tancerza – choreografa Georges Momboye . W 2008 roku Aminata rozpoczyna swoją karierę w Europie, w 2009 podejmuje na stałe współpracę w teatrem muzycznym w Belgii, gdzie pracuje do dziś, uczestnicząc w międzynarodowych projektach.
Organizatorzy
Białostocki Ośrodek Kultury
Wschodzący Białystok
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline