Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-09-20
Zapraszamy na spektakl pt.:
"Import/Export", który odbędzie się w ramach programu Teatr Polska.
Godzina: 18.00
Miejsce: Synagoga Kaukaska w Krynkach
Wstęp wolny
Opis spektaklu:
W spektaklu Import/Export. nie występują zawodowi aktorzy, a uchodźcy z Czeczenii. Z amatorami pracowali profesjonaliści: aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy…….
Przedsięwzięcie było pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce. Tytuł przedstawienia ma wymowny charakter. Słowa import oraz eksport obrazują losy uchodźców, dla których pobyt w Białymstoku może być tylko chwilowym przystankiem na drodze do lepszego świata.
Scenariusz spektaklu jest oparty o autentyczne historie młodych uchodźców z Czeczenii. Na scenie sami opowiadają swoje historie, dzięki czemu wszystko jest autentyczne. Historie były zbierane przez polskie uczestniczki projektu, które odwiedzały Czeczenów w ich domach.
Spektakl podzielony jest na etiudy. Każda z nich to oddzielna historia. Widzowie mogą zobaczyć w jaki sposób i dlaczego uchodźcy uciekli do Polski. Potem dowiedzą się jak potoczyły się ich losy w naszej ojczyźnie. Czy planują tu zostać, czy może chcą ruszyć dalej, na zachód Europy?
Przygotowania trwały kilka miesięcy. Przedstawienie było zwieńczeniem warsztatów teatralnych „Mieszkam w Białymstoku”. Uczestniczyła w nich młodzież z Polski i z Czeczenii. Była to okazja do integracji, przełamania niechęci i budowania porozumienia między często zantagonizowanymi grupami. Podlasie, mimo wielowiekowej tradycji wspólnego życia różnych narodowości, jest ostatnio areną wielu incydentów na tle wrogości narodowej. Po części jest to spowodowane gwałtownymi przemianami społecznymi w Europie, związanymi głównie z problemami uchodźctwa i migracji na tle ekonomicznym i politycznym.
Spektakl „IMPORT/EXPORT” może być ważnym głosem w dyskusji o uchodźcach i emigrantach. Zwłaszcza w Polsce i Białymstoku, dla którego w powojennej historii jest to zupełnie nowe zjawisko. Mamy piękną, aczkolwiek zupełnie zapomnianą, tradycję wspólnego bytowania ludzi z różnych kultur, obrządków religijnych. Spektakl „IMPORT/EXPORT” również w tym wymiarze może spełnić ważną misję.
Spektakl poprzedzony będzie warsztatami teatralnymi dotyczącymi metod pracy wykorzystywanych w teatrze dokumentalnym.
Realizatorzy:
scenariusz i reżyseria: Michał Stankiewicz
dramaturgia: Marta Jagniewska
wideo: Bartosz Tryzna
scenografia, kostiumy:
plakat: Natalia Kabanow
dokumentacja: Patrycja Kownacka, Natalia Siereda, Ida Matysek, Martyna Płońska
Obada:
Bersan Mezhidov, Lorsan Mezhidov, Laura Mezhidov, Zaurbek Vazaev, Zelimchan Edilov, Isa Ahmadow, Khava Ozdamirova, Khavashi Kosumova, Patrycja Kownacka, Ida Matysek, Natalia Siereda.
TEATR POLSKA 2014
Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.
Inspiracją dla powstanie programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
W tym roku program TEATR POLSKA organizowany jest po raz szósty. Zgłosiło się 109 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 14 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet organizacyjny przyznał dotacje 19 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 91 miejscowości w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia a 30 listopada 2014 roku.