Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-04-14 - 2016-04-17
Szlakiem Ludwika Zamenhofa - opowieść o pierwszych latach życia twórcy międzynarodowego języka.
Są co najmniej trzy powody, dla których warto wybrać się na spacer tematyczny w kwietniowy weekend. Po pierwsze, to doskonała okazja, by poznać bliżej te miejsca w Białymstoku, które wiążą się z Ludwikiem Zamenhofem. Po drugie, 14 kwietnia minie 99 lat od śmierci twórcy języka esperanto i wędrówka dedykowanym mu szlakiem jest doskonałą okazją, by uczcić jego dzieło. Po trzecie, kwietniowe wędrówki otwierają cykl tematycznych spacerów, na które od kwietnia do października 2016 roku zaprasza CLZ. Szlak Ludwika Zamenhofa to bowiem jeden z pięciu szlaków tematycznych (pozostałe: bojarski, wielokulturowy, modernizmu i białostockich nekropolii), jakie wytyczyliśmy w Białymstoku. Wszystkie są okazją do tego, by lepiej poznać miasto, dowiedzieć się więcej o jego historii i odkryć miejsca, o istnieniu których często nie mamy pojęcia.
Charakterystyka szlaku:
Celem spaceru jest zapoznanie zwiedzających z miejscami związanymi z pierwszymi latami życia najsłynniejszego białostoczanina, Ludwika Zamenhofa oraz okolicznościami, które stały się inspiracją do stworzenia przez niego języka esperanto. Ponadto w ramach szlaku uwzględniono historię białostockiego ruchu esperanckiego. Przewidziane jest również zwiedzanie dwóch wystaw prezentowanych w CLZ.
Przebieg szlaku: ulicami Warszawska – Kościelna – L. Zamenhofa – dr I. Białówny – I. Malmeda – Lipowa – Grochowa – K. Kalinowskiego – Park Centralny – J. Marjańskiego – Piękna – J. Marjańskiego – Suraska – Rynek Kościuszki
Godz. 12.00
Przewodnik: Sebastian Wicher
Grupy zorganizowane 14 i 15 kwietnia 2016 r. (czwartek i piątek)
Osoby indywidualne 16 i 17 kwietnia 2016 r. (sobota i niedziela)
Zapisy i dodatkowe informacje: 85 67 67 367
Udział w spacerze bezpłatny.
Długość szlaku: 3,1 km
Czas trwania spaceru: 1,5 godz.
Miejsce spotkania: CLZ, ul. Warszawska 19
Sebastian Wicher
zabytkoznawca, absolwent konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował w Muzeum Podlaskim, Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków oraz Urzędzie Miejskim w Białymstoku. Od kliku lat współpracuje z lokalnymi instytucjami kultury, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego Białegostoku. Autor monografii „Żyć architekturą. Życie i twórczość Stanisława Bukowskiego” (2009), przewodnika „Białostocka architektura modernizmu” (2013) oraz szeregu artykułów poświęconych architekturze i zabytkom Białostocczyzny, publikowanych m.in. na łamach „Biuletynu Konserwatorskiego Województwa Podlaskiego”. Prywatnie zagorzały domator, entuzjasta majsterkowania, mikro-domów oraz minimalizmu w sztuce, jak i w życiu.