Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-11-21
Serdecznie zapraszamy na uroczysty finał projektu
„Sklejki poetyckie”.
Organizatorzy obiecują dołożyć wszelkich starań, by wydarzenie miało charakter odświętny, ale też odpowiednio krótki, dowcipny i zaskakujący. Czyli taki, jak dobra puenta.
Godz. 11.00.
Przez kilka ostatnich miesięcy dzieci i młodzież z sześciu miejscowości województwa podlaskiego (Wasilkowa, Łap, Juchnowca Kościelnego, Supraśla, Poświętnego i Czarnej Białostockiej)brały udział w warsztatach, których głównym punktem była zabawa dadaistów, opisana przez T. Tzarę (1896-1963): „Włóżcie słowa do kapelusza, wyciągnijcie na chybił trafił, otrzymacie poemat”. Układanie wierszy z wylosowanych słów i budowanie z nich konstrukcji miał na celu kształtowanie twórczego myślenia, rozwój wyobraźni, ale i obalenie mitu, że poezja jest czymś mocno elitarnym. Efekt pracy blisko siedemdziesięciu młodych artystek i artystów będzie można zobaczyć na wystawie zaprezentowanej w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Otwarciu towarzyszyć będzie m.in.
premiera książki (antologii prac) i
wieczór przedpołudnie poetyckie z udziałem aktorki Białostockiego Teatru Lalek Izabeli Wilczewskiej. Nastoletni autorzy „sklejek” deklarują swoją obecność!
Jaki jest "najlepszy ze światów"? Co robi Łukasz, gdy "na stole są schabowe"? Dlaczego „Adam Wajrak ma przerąbane”? Z kim "szukać drogi do szpitala Muminków"? „Jak żyć Panie Prezesie?” (Porad udziela Zbigniew Boniek). Co jest najważniejsze „ w przyjemnych snach”? Jakie słowa kryją się „w wiedeńskich listach”? Ile kosztuje „zła gazeta”? „Kim zechce być Piłsudski?”. Zobaczcie sami.
Wystawa czynna będzie do 5 grudnia 2017 r.
Dodatkowe info o projekcie:
http://sklejkipoetyckie.pl
https://www.facebook.com/sklejkipoetyckie
Biogram autora:
Marcin Koziński (ur. 1977) jest animatorem kultury, historykiem i kustoszem Muzeum Wojska w Białymstoku, autorem wystaw czasowych i programów kulturalno-społecznych. Współtworzona przez niego „Wyrwa w pamięci” (2013) otrzymała nagrodę Sybilli, a „Ścieżki 3Dostępu” (2014) były nominowane do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku 2015. Za projekt „Słowo historii. Fotoeseje” otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku (2016). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Współpracuje z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” jako Latający Animator Kultury.