Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-12-06
Siedem nieb patriarchy Henocha - monodram Jerzego Łazewskiego inspirowany słowiańską Księgą Henocha.
Godz. 11.00 i 18.00,
Bilety: 10 zł - dostępne w kasie BOK/CLZ.
opracowanie tekstu, scenografia i wykonanie:
Jerzy Łazewski
konsultacja merytoryczna:
prof. Paweł Janiszewski, Anna Wszyndybył
opieka artystyczna:
Szczepan Szczykno
kostiumy:
Hanna Mrozowska
produkcja: Warszawa, 2017 r.
Niezwykle plastyczna wizja wędrówki tytułowego bohatera przez siedem nieb, pełna fascynujących opisów. Aktor, wcielając się w Henocha, opowiada swoją przygodę, wizualizując ją jednocześnie ceramicznymi ikonami. Następuje interakcja z publicznością.
Ta niesamowicie wizyjna opowieść jest znakomitym materiałem dramatycznym, dlatego stała się inspiracją do napisania wyjątkowego monodramu. Autor, sięgając po słowiańską Księgę Henocha, dostrzegł w niej także aspekt wielokulturowy. Apokryf to żydowski tekst początków naszej ery, czasu życia i działalności Jezusa, zachowany jednak tylko w słowiańskim przekładzie z X wieku i bardzo ważny dla chrześcijaństwa. Kontakt z dziełem tym uświadamia więc wspólne, judeochrześcijańskie korzenie Europy, ponad podziałami na katolicyzm i prawosławie, co ma szczególnie ważne znaczenie właśnie na Podlasiu, budując wspólnotę ponad podziałami.
Henoch – postać biblijna, prorok żył w tak wielkiej przyjaźni z Bogiem, że nigdy nie umarł, ale został wzięty cieleśnie do Nieba (Rdz 5, 22 i Hbr 11,5) w wieku 365 lat.
Jerzy Łazewski – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog. Absolwent warszawskiej PWST i Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Współpracował z teatrami: Polskim, Studio, Konsekwentnym i Adekwatnym w Warszawie. Występował w spektaklach teatralnych w reżyserii m.in. Jerzego Grzegorzewskiego (Don Juan Moliera, La Bohème według Wyspiańskiego, Cztery komedie równoległe według Dostojewskiego) i Mariusza Trelińskiego (Lautréamont-Sny), a także w Teatrze Telewizji (m. in. w roli tytułowej w Don Carlosie Schillera w reżyserii Laco Adamika), w filmach (m.in. jako Jezus w filmie Faustyna). Laureat wielu nagród. Współautor podręczników Uczymy się poprawnej wymowy oraz O błędach wymowy książeczka dla dzieci tudzież wyższych urzędników państwowych.