Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-02-07
Zapraszamy na pokaz wideo „Walk on by - unfolding map, º2 Białystok” Sibylle Ettengruber.
Pokaz wideo, odbywa się w ramach cyklu „Niedziela z kolekcją”, który jest sposobem, na wspólne odkrywanie potencjału Kolekcji II Galerii Arsenał. Jej fragmenty, udostępniamy publiczności w postaci cotygodniowych ekspozycji filmów wideo ze zbiorów galerii.
Zapraszamy w każdą niedzielę, w
godzinach 10.00 - 18.00 do Galerii Arsenał – Plac Zabaw.
Udział w projekcjach jest
bezpłatny.
Sibylle Ettengruber, “Walk on by - unfolding map, o2 Białystok”, 2009, wideo, 23 min 11 s.
Praca zakupiona przez Galerię Arsenał, nr inw. GA-1414/2009
„Wideo jest zapisem performance’u, który Sibylle Ettengruber wykonała podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance „PERFORMANCE ARSenał Białystok” (2009). Jest to dokumentacja spaceru przez Białystok wedle trasy, którą artystka wytyczyła na mapie miasta. Droga zamykała się w trójkącie obejmującym Planty i międzywojenną dzielnicę urzędniczą, nawiązującym do trójkątnego rynku powstałego w XVIII wieku, gdy Białystok należał do Jana Klemensa Branickiego.
Spacer był konfrontacją z rzeczywistością miasta, jego ukształtowaniem i infrastrukturą, której elementy nie do końca znajdowały odzwierciedlenie w schemacie mapy. Co prawda ulice, zabudowania i tereny zielone miały swój odpowiednik w rzucie graficznym, ale właściwa tkanka miejska ujawniała się dopiero w trakcie wędrówki. Ettengruber napotykała barierki oddzielające pasy jezdni, sznur jadących samochodów, rzekę, a także prywatne mieszkania, do których wchodziła przez okna, by wyjść po drugiej stronie kamienicy. Spacerując, ujawniała zależności między żywym organizmem miasta a sposobem funkcjonowania w nim człowieka. Projekt zrealizowany w Białymstoku, tak jak i podobne akcje w Linzu, Brunszwiku i Berlinie, prowokował wiele pytań z zakresu antropologii miasta. Niepozorne przejście przez Białystok zmuszało do refleksji na temat problematycznej natury infrastruktury miejskiej, naszej świadomości miasta, a w końcu przyjmowania się schematów wypracowanych przez urbanistów”.
Fragment pochodzi z książki: Izabeli Kopani, "Zbiór Otwarty", PTZSP, Białystok 2012.