Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-12-08 - 2017-02-05
Ponad 300 projektów scenograficznych i kostiumowych Pawła Dobrzyckiego, jednego z najwybitniejszych scenografów polskich, zostanie zaprezentowanych operze podlaskiej. Paweł Dobrzycki jest także autorem scenografii do „Zemsty nietoperza” J. Straussa, której premiera odbędzie się w piątek 9 grudnia w OiFP.
Niezwykła kolekcja prac wzbogacona została o oryginalne kostiumy zaprojektowane przez scenografa do białostockich realizacji „Strasznego dworu”, „Traviaty” oraz „Skrzypka na dachu”.
PAWEŁ DOBRZYCKI
Jeden z najwybitniejszych polskich scenografów teatralnych i pedagogów. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki (1980) i Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie (1981). W latach 1984–2001 wykładał projektowanie scenografii na krakowskiej ASP. Prowadził seminarium scenograficzne na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie i był konsultantem studentów scenografii Saint Martin’s School of Art w Londynie (1985–1992). Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w latach 2000–2011 kierownik Katedry Scenografii, obecnie dziekan Wydziału Scenografii). Promotor i recenzent dyplomów, opiekun artystyczny początkujących scenografów. Twórca około 300 scenografii zrealizowanych w teatrach w kraju i za granicą. Zajmuje się też reżyserią świateł, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem architektonicznym dla teatrów, projektowaniem wystaw scenograficznych, sporadycznie reżyserią. Współpracował z wieloma polskimi teatrami dramatycznymi i operowymi, Teatrem Telewizji. Do najistotniejszych jego prac za granicą zaliczają się spektakle: „Iwona, księżniczka Burgunda” W. Gombrowicza w Théâtre Espace Acteur w Paryżu oraz w Deutsches Nationaltheater w Weimarze (reż. G. Dylag), „Żegnaj, Judaszu” I. Iredyńskiego w Teatrze im. M.N. Jermołowej w Moskwie (reż. B. Hussakowski), „Tartuffe” Moliera w Dramteatrze w Omsku (we własnej reżyserii), „Hamlet” W. Szekspira w Theatro Porta w Atenach (reż. A. Visnevsky), „Schneewittchen” M. Walsera dla Zurich Summer Festival w Szwajcarii (reż. R. Straub). Autor projektów do cyklu przedstawień opartych na tragedii antycznej „Siedmiu przeciw Tebom” oraz „Antygona” i „Król Edyp”, wystawionych w Teatrze Antycznym w Epidauros (reż. Y. Kimoulis). Do jego istotnych osiągnięć należą projekty do megaprodukcji operowych: „Lady Makbet” w Nowosybirskim Teatrze Opery i Baletu (reż. H. Baranowski) w stulecie urodzin kompozytora oraz dwóch produkcji Opery Wrocławskiej w Hali Stulecia we Wrocławiu – „Borysa Godunowa” (reż. J. Aleksandrow) i „Makbeta” (reż. B. Berger-Gorski). W 2012 roku otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. J. Kiepury za najciekawszą scenografię w teatrze muzycznym i operowym za musical „Shrek” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Projektant wielu wystaw scenograficznych oraz autor szeregu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Juror polskich festiwali i konkursów teatralnych. Najnowsze prace to „Traviata” dla Opery Wrocławskiej (gdzie jest autorem inscenizacji), „Dowód na istnienie drugiego” M. Wojtyszki w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz musical M. Wojtyszki i K. Dębskiego „Rękopis znaleziony w Saragossie” wg J. Potockiego – oba spektakle w reżyserii autora i ze scenografią P. Dobrzyckiego.
Wernisaż wystawy z udziałem scenografa odbędzie się w czwartek
8 grudnia o godz. 17.30 w sali wystawowej OiFP (wstęp wolny).
Ekspozycję można oglądać do
5 lutego 2017 roku.
PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK w godz. 9:00–17:00
SOBOTA – NIEDZIELA w godz. 11:30–17:00