Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-02-07
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę i spotkanie z fotografem Wojtkiem Moskwą
SANSARA Nepal
7 lutego 2019 r.
godz. 18.30 - wernisaż w Galerii BOK (foyer Forum)
godz. 19.15 - spotkanie z autorem w kawiarni Fama
ul. Legionowa 5, wstęp wolny.
Wystawa czynna do 5 marca 2019 r.
Wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat, Wojtek Moskwa przemierzył już tysiące kilometrów. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii, a decyzję kiedy nacisnąć spust podejmował intuicyjnie. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu, doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek.
Sansara - w hinduizmie i buddyzmie termin dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu, następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. Według hinduistów dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie od przedmiotu, przez postać rośliny, zwierzęcia, człowieka (i jeszcze parę wyższych). Hinduiści dążą do zakończenia sansary i zjednoczenia się na zawsze z Bogiem (Brahmanem). W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany. Sansarę w przeciwieństwie do nirwany cechuje występowanie cierpienia.
(Wikipedia)
Na wystawę składają się kwadratowe fotografie w formatach od 20 cm do 90 cm. Zdjęciom towarzyszą osobiste teksty, które autor pisał ponad rok po wyprawie. Zawarł w nich historie towarzyszące ich powstawaniu oraz myśli i autobiograficzne wspomnienia pojawiające się podczas przygotowywania zdjęć do wystawy.
Wojtek Moskwa - artysta fotograf, urodzony w Ełku (1976), mieszka w Warszawie.
Absolwent Politechniki Gdańskiej, pracę w zawodzie porzucił dla fotografii. Motywem przewodnim jego twórczości jest nieustanny cykl narodzin i śmierci, wędrówka dusz. Prezentując fotografie zestawia je często z osobistymi tekstami.
Debiutował w 2012 roku wystawą i albumem z tekstami "SANSARA Nepal". Jego ostatni zakończony projekt to "KRAINA. opowieść o wąskim torze", który zrealizował dla Muzeum Historycznego w Ełku.
Pozostając w tej tematyce, przygotowuje ekspozycję materiału "Wędrówka dusz", tworzonego od 2006 roku w Polsce. Choć jeszcze nie było oficjalnej premiery, prace z tego cyklu zostały już wyróżnione w międzynarodowych konkursach w Polsce i USA.
Ważniejsze nagrody:
2015 - GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2015 – wyróżnienie
2008 - Pilzner Urquell International Photography Awards w USA, II nagroda
Marek Grygiel, kurator sztuki, fotoedytor:
Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak NEPAL, widzialny na tysiącach "turystycznych" kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość.
Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębione odczuwanie tych niezwykłych krajobrazów i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora…