Jak wynika z raportu Manpower Group, już 41% pracodawców w kraju nie może znaleźć pracownika z odpowiednimi kompetencjami. Najtrudniej jest z wykwalifikowanymi pracownikami fizycznymi i inżynierami. Zdaniem przedsiębiorców może to niekorzystnie wypłynąć na konkurencyjność ich firm na rynku.
– Zjawisko niedoboru talentów obserwujemy od dekady. W Polsce obecnie problem ten narasta, a procent pracodawców, którzy mają trudności z pozyskiwaniem pracowników, jest najwyższy od czterech ostatnich lat – komentuje Iwona Janas, dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. – Można spodziewać się, że obecny rok przyniesie nasilenie deficytu pracowników. Bezrobocie spada i rynek pracy przechyla się w kierunku kandydata, o którego z kolei coraz trudniej jest pracodawcom. Uzupełnienie niedoboru talentów ma więc kluczowe znaczenie dla przyszłej sytuacji pracodawców i kondycji ich przedsiębiorstw – dodaje.
Najtrudniej jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych takich jak: mechanicy, elektrycy, spawacze, tokarze, monterzy, szwaczki, operatorzy wózków widłowych, murarze, drukarze, stolarze czy tokarze. Następni w kolejce są inżynierowie i technicy. Ciężko o dobrego podwładnego jest też działach IT. Okazuje się, że pracodawcom brakuje też: kierowców, operatorów produkcji i maszyn oraz pracowników księgowości i finansów.
– Pierwszym krokiem, by uporać się z niedoborem talentów, jest dopasowanie właściwej strategii rekrutacyjnej do strategii biznesowej firmy. Stare sposoby rekrutacji i zarządzania pracownikami nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nadszedł więc czas, by opanować nowe metody i odkryć niewykorzystane zasoby talentów – mówi Janas.
Zdaniem specjalistów przedsiębiorcy powinni pokazywać najlepsze strony swoich firm, inwestować w pracownika, by chciał być jak najdłużej z nimi związany.
Jak wynika z raportu, przyczyną niedoboru talentów są: brak umiejętności technicznych, brak kandydatów, nieodpowiednie doświadczenie, zbyt wysokie oczekiwania finansowe czy nieodpowiednia lokalizacja firmy.
justyna.f@bialystokonline.pl