Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-11-07 - 2015-01-18
Cały świat, a z pewnością i wszechświat obraca się wokół spraw religii, tradycji, czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są od nieskończonej liczby pokoleń. W zależności od szerokości geograficznej, ludzie wierzą w różnych bogów. Inni znów wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu „sił wyższych”. Zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. Twórcy komiksu nie stanowią tu wyjątku.
Dzięki wystawie Religia w komiksie zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraźni komiksowych artystów, którzy czerpiąc z tradycji i historii, starają się tworzyć rzeczy uniwersalne.
Przedstawiciele nurtu science-fiction zaprezentują wizje innych światów i innych nieistniejących (choć, kto wie…) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych.
Wojciech Łowicki, kurator wystawy
Wernisaż: 07.11.2014 w godz. 18.00-20.00
Podczas wernisażu o godz. 18.30 wykład Tomasza Marciniaka pt. „Wątki religijne z komiksowej perspektywy".
Wystawa czynna do: 18.01.2015
Tomasz Marciniak
ur. 1966 r., pracownik naukowy, pedagog i socjolog kultury, zajmuje się mniejszościami narodowymi, procesami migracyjnymi oraz kulturą masową. Kilkukrotny juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, gość honorowy X. Sympozjum Komiksologicznego w Łodzi. Autor książki "Komiks polski. Wartości i dorobek artystyczny w kontekście historii społecznej" (2014), scenariuszy (m. in. dla Bohdana Butenki, Szarloty Pawel-Kroll, Aleksandry Spanowicz), kilkudziesięciu tekstów analityczno-krytycznych na temat komiksu. Prezes tytularny STUDIO KOMIKS POLSKI sp. z o.o. Prelegent na wystawach z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" Wojciecha Łowickiego. Jeden z założycieli Asocjacji Komiksu w Toruniu. Współorganizator i współpomysłodawca projektów: Komiks orbitalny. 540. rocznica urodzin Astronoma (2013) oraz DwuTakt: muzyka i komiks (2014). Posiadacz honorowego odznaczenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (czerwiec 2014).
Wojciech Łowicki
ur. 1972 r., absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. W 1997 r. współorganizował pionierską wystawę dotyczącą historii komiksu polskiego pt. "Komiks polski 1957-1991". Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum". Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem". Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem "Historie z dymkiem". Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galeria Les Artes w Toruniu, IPN 'Przystanek Historia' w Warszawie). Działacz na rzecz powstania Muzeum Komiksu Polskiego. Pomysłodawca, współorganizator oraz dyrektor artystyczny pierwszego toruńskiego festiwalu komiksu DwuTakt. Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. Za działa lność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej”.