Promocja książki „Osowa. Osada z okresu wpływów rzymskich nad Czarną Hańczą”
dodane dnia: 2020-12-22 przez: dorotmaria
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2020-12-23
Oddajemy do rąk czytelników książkę „Osowa. Osada z okresu wpływów rzymskich nad Czarną Hańczą” pióra Danuty Jaskanis i Pawła Szymańskiego, wydaną przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu: „Osowa. Osada z okresu wpływów rzymskich znad Czarnej Hańczy” dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Autorzy przedstawili w publikacji wyniki badań wykopaliskowych przeprowadzonych w latach 1962-1965 i 1971 r. przez Jana Jaskanisa na osadzie w Osowej, w powiecie suwalskim. Została ona napisana po śmierci Badacza (2016 r.), w oparciu o Jego notatki, roczne sprawozdania, artykuły syntetyczne dotyczące zagadnień związanych z Bałtami zachodnimi oraz dokumentację i materiał zabytkowy znajdujący się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Na kartach szesnastu rozdziałów Danuta Jaskanis i Paweł Szymański omówili historię badań stanowiska, stan rozpoznania osad bałtyjskich w okresie rzymskim i wędrówek ludów na Suwalszczyźnie, przeprowadzili wnikliwą analizę materiałów zabytkowych, rozważyli różne aspekty zagospodarowania osady a także jej chronologię i przynależność kulturową. Niewątpliwym walorem tomu są specjalistyczne opracowania materiałów przyrodniczych oraz bogaty materiał ilustracyjny.
Publikacja w formacie A4, z przepięknym zdjęciem doliny Czarnej Hańczy na okładce, liczy 400 stron. Została wydana w nakładzie 300 egzemplarzy przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Na promocję książki, która odbędzie się online, zapraszamy w dniu 23 grudnia 2020 r. o godzinie 11.00 na fanpage Facebook Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Miejsce imprezy
Wydarzenie online