Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-06-24
Zapraszamy na promocję albumu "Fotografowie białostoccy 1861-1915", która odbędzie się w ramach Dni Miasta Białegostoku 2016.
Gośćmi spotkania będą:
- Wiesław Wróbel – autor opracowania historycznego do albumu,
- Mieczysław Marczak – kolekcjoner archiwalnych fotografii,
- Sławomir Sikora - antropolog wizualny.
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Czerniawska.
"Fotografowie białostoccy 1861-1915"
Na 700 stronach autorzy prezentują najwcześniejszy okres rozwoju fotografii w Białymstoku, od pierwszego znanego zdjęcia, wykonanego w 1861 r. do roku 1915. Wiesławowi Wróblowi udało się zidentyfikować – a czasami była to iście detektywistyczna praca – czterdziestu fotografów, którzy w tym okresie mieli swoje studia w Białymstoku. W większości byli tu przejazdem – tym charakteryzował się ten zawód w 2 poł. XIX w. Niektóre atelier przetrwały dziesięciolecia, w tym studio Szymborskich założone w 1897 r. i istniejące do dziś. Białystok szybko doczekał się też rodzimych fotografów, wywodzących się z białostockich mieszczan, najpierw amatorów, a szybko profesjonalnych zawodowców z liczną klientelą. Książka jest próbą rekonstrukcji ich zawodowych i rodzinnych losów, często składanych na podstawie szczątkowych informacji, ale też historycznym studium społeczno-ekonomicznym miasta, które właśnie w tym okresie, w 2 poł. XIX w., z miasteczka na zachodnich rubieżach Cesarstwa Rosyjskiego przekształciło się w stutysięczną metropolię.
Wielkim atutem książki są setki zdjęć, pochodzących z prywatnych i publicznych kolekcji. Gros fotografii udostępnił na potrzeby tej publikacji znany białostocki kolekcjoner Mieczysław Marczak.
Przygotowany przez CLZ album to wydawnictwo unikatowe i przełomowe, ważny przyczynek do badania historii Białegostoku, cenne uzupełnienie dotychczasowych ustaleń badaczy kultury, obyczajów, przemian społecznych miasta. Uchwycone w nim zostało charakterystyczne dla Białegostoku zróżnicowanie narodowościowe – wśród białostockich fotografów byli przedstawiciele różnych grup, wyznań, kultur, wywodzący się ze stanu szlacheckiego oraz mieszczaństwa.
Godz. 19.00
Wstęp wolny.