Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2017-02-24
Zapraszamy na
Pożegnanie Karnawału z Arią i Piosenką.
Godz. 19.00
Miejsce: Sala koncertowa, ul. Podleśna 2
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent
Anna Wolfinger – sopran
Jacek Wójcicki – tenor
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI
Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (1990) oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygentury M. Pijarowskiego (1994, dyplom z wyróżnieniem). Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów, jak S. Ozawa, K. Masur, C. Abbado. W roku 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej „Jeunesses Musicales” przy katowickiej akademii, w latach 1992–1993 współpracował z Operą Wrocław. Finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech, również jako skrzypek stał na podium licznych konkursów muzycznych. W kwietniu 1994 r. wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, gdzie zajął ex aequo I miejsce, a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, m.in. nagrodę orkiestry. W roku 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, następnie odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A. Toscaniniego. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z Sinfonią Varsovią oraz z Warszawską Operą Kameralną. Od 1999 roku adiunkt i członek Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, od tego czasu prowadzi też Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. Od 2004 roku dyrektor naczelny i artystyczny Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Ukrainie, Macedonii, USA, Portugalii, Meksyku, Norwegii, Belgii, Litwie i Białorusi. Ma w swoim dorobku dwanaście płyt, w tym trzy nominowane do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, w roku 2011 – dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa F. Chopina, a w roku 2013 – Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymał też Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.
ANNA WOLFINGER
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Już jako studentka współpracowała z Krakowską Operą Kameralną (w spektaklach: „La serva padrona” i „Livietta e Tracollo” G.B. Pergolesiego oraz „Die Schuldigkeit des ersten Gebots” W.A. Mozarta). Artystka występowała na wielu festiwalach muzycznych, m.in. Festiwalu Sztuk Dawnych „Imieniny Izabeli Branickiej” w Białymstoku, Noc Cracovia Sacra w Krakowie, Iubilaei Cantus w Nowym Sączu, Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Muzyka i Sacrum” w Chrzanowie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu czy Festiwalu Belcanto w Nałęczowie. Brała udział w prawykonaniu oratorium „Oto wierny sługa mój” H. Kowalskiego i P. Pałki. Laureatka Grand Prix III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju, VI Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Wokalnej „Złote Głosy” w Warszawie, XIV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. I. Godina we Vrablach oraz I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie, a także finalistka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. F. Viňas w Barcelonie oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Belvedere” im. H. Gabora w Düsseldorfie. Od 2012 roku solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej, na deskach której występuje w takich spektaklach, jak: „Korczak” Ch. Williamsa (Basia), „Straszny dwór” S. Moniuszki (Hanna), „Skrzypek na dachu” J. Bocka (Hudel), „Pimpinone” G.Ph. Telemanna (Vespetta), „Upiór w operze” A. Lloyda Webbera (Carlotta), „Traviata” G. Verdiego (Annina), „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta (Papagena), „Carmen” G. Bizeta (Frasquita, Micaëla) oraz „Zemsta nietoperza” J. Straussa (Adela). Od marca 2016 występuje również na scenie Opery Krakowskiej, wykonując partię Fiorilli w operze „Turek we Włoszech” G. Rossiniego oraz w nadchodzącym sezonie partię Noriny w operze „Don Pasquale” G. Donizettiego. W grudniu 2016 wraz z zespołem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej weźmie udział w wykonaniu spektaklu „Pasażerka” M. Weinberga (Yvette) na scenie Tianjin Grand Theatre w Chinach.
JACEK WÓJCICKI
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od lat zajmuje na polskim rynku muzycznym pozycję wyjątkową. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, porusza się z łatwością po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Każdy jego koncert spaja niepowtarzalna osobowość sceniczna, tworząc kolorowe, pełne kontrastów, brawurowe show. „Jacek na scenie staje się fascynującym demonem wesołej i smutnej piosenki. Idźcie popatrzeć jak występuje! Podziwiajcie! Zaproście do domu!” – tak zapowiadał go w Piwnicy pod Baranami legendarny założyciel i wieloletni dyrektor kabaretu, P. Skrzynecki. Od tamtych lat nic się nie zmieniło. Artysta jest tak samo demoniczny i rozmiłowany w kontrastach: w tym, co komiczne, i w tym, co liryczne. Dziś tak samo, jak wtedy, gdy debiutował w Piwnicy, warto go słuchać i podziwiać. Występuje wspólnie z największymi gwiazdami sceny, m.in. G. Brodzińską, M. Walewską czy B. Rybotycką, z którą stworzyli własny recital. Bierze także udział gościnny w projektach „Nieszpory Ludźmierskie” J.K. Pawluśkiewicza i „Woła nas Pan” W. Korcza. Jako aktor wystąpił w takich filmach, jak „Lista Schindlera” S. Spielberga, „Ostatni dzwonek” M. Łazarkiewicz, serialach „Dzieci z Doliny Młynów” i „Urwisy z Doliny Młynów” oraz programach telewizyjnych, m.in. w „Kabarecie Olgi Lipińskiej”, galach Z. Górnego itd. Stworzył też niezapomnianą postać Pana Tenorka – bohatera programów dziecięcych TVP.
Johannes Brahms (1833–1897)
Taniec węgierski nr 6 G-dur
Fryderyk Chopin (1831–1849)
„Piosnka litewska” (arr. Tomasz Chmiel)
Antonín Dvořák (1841–1904)
Taniec słowiański op. 46 nr 8 g-moll (Furiant)
George Gershwin (1898–1937)
„Summertime” z opery „Porgy and Bess”
Frederick Loewe (1901–1988)
„Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady”
Astor Piazzolla (1921–1992)
„Libertango”
Giacomo Puccini (1858–1924)
„O mio babbino caro” z opery „Gianni Schicchi”
Johann Strauss (1825–1899)
„Taki pan, jak pan” – aria Adeli z II aktu operetki „Zemsta nietoperza”
„Cała jesteś w skowronkach”
muz. Andrzej Zieliński, sł. Leszek Aleksander Moczulski
„Całuję twoją dłoń, Madame”
muz. Ralph Erwin, sł. Andrzej Włast
„Caruso”
muz. i sł. Lucio Dalla
„Na moście w Avignon”
muz. Andrzej Zarycki, sł. Krzysztof Kamil Baczyński
„Nie dokazuj”
muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Marek Grechuta
„Niepewność”
muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, sł. Adam Mickiewicz
„Prześliczna wiolonczelistka”
muz. Andrzej Zieliński, sł. Wojciech Młynarski
„W małym kinie”
muz. Władysław Szpilman, sł. Ludwik Starski
„Zimny drań”
muz. Henryk Wars, sł. Jerzy Nel, Ludwik Starski
Medley piosenek dwudziestolecia międzywojennego.
Bilety: normalny 40zł, ulgowy 34zł, studencki 20zł, szkolny 15zł.
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline