Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2016-11-27
Zapraszają na pokaz filmu WOŁYŃ - w reż. Wojciecha Smarzowskiego oraz spotkanie z MICHALINĄ ŁABACZ (Suwałki) i FILIPEM PŁAWIAKIEM.
Wołyń
Wojenny/Historyczny / Od lat: 15 / 150 minut
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz: Wojciech Smarzowski
Obsada: Michalina Łabacz - Zosia Głowacka
Arkadiusz Jakubik - Maciej Skiba
Jacek Braciak - Głowacki
Tomasz Sapryk - Izaak Menzl
Wołyń to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Akcja filmu obejmuje okres 6 lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku. Oczami naszej bohaterki, Zosi Głowackiej (Michalina Łabacz), obserwujemy toczące się wypadki zapoczątkowane wybuchem II Wojny Światowej.
Gdy ją poznajemy, Zosia jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego gospodarza we wsi, Polaka Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Przez następny rok trwają polowania i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Dochodzi do zatargów, znikają ludzie. Do wsi docierają wieści o brutalnych i krwawych zdarzeniach na wschodzie Wołynia. W końcu, latem 1943 roku, wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady. Niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.
Michalina Łabacz
to jedno z największych odkryć tego sezonu. Studentka ostatniego roku szkoły teatralnej za swoją rolę w filmie "Wołyń" otrzymała nagrodę dla najlepszego debiutu na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. - To trudny film, ale czuję, że tworzymy razem coś niesamowitego, i że warto. Trzeba mówić o takich rzeczach i trzeba pamiętać - mówi o swoim udziale w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego.
Godz. 16.00
Bilet: 10 zł