Pokaz filmu "Prostytutka"

dodane dnia: 2013-12-05 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-12-13
Zapraszamy na pokaz filmu "Prostytutka" (1926) z muzyką na żywo zespołu ILO&FRIENDS.

"Prastytutka" - Produkcja „Biełdziaržkino”,1926, czas trwania 66 min.
Reżyseria: Vosip (Aleh) Frelich, scenariusz: Noj Hałkin, Elizavieta Dziemidovič,
zdjęcia: Alfons Vinkler,
scenografia: Aliaksiej Smirnoŭ,
montaż: Esvir Šub,
autor napisów: ViktarŠkłoŭski,
animacje: A. Najdzič.

«Prostytutka» dzieli sławę pierwszego białoruskiego filmu z obrazem „Leśna historia”. Film poświęcony rzeczywiście istniejącemu w latach 20-tych problemowi prostytucji. Ówczesne badania podają, że z usług prostytutek korzystało do 60% mężczyzn. W związku z tym przy Ludowym Komisariacie utworzono komisję ds. walki z prostytucją. Obok represywnych metod stosowano również idee socjalnej profilaktyki. Na przykład bezpośrednio przy lecznicach wenerologicznych powstawały pracownie, gdzie prowadzono zaprogramowaną socjalizację „niewolnic miłości”. Akcja filmu rozgrywa się właśnie w tym okresie. W centrum wydarzeń – spokojna rodzina Tyrkinych. Piotr pracuje u rzeźnika, a jego żona Nadzieja prowadzi dom i wychowuje dwójkę dzieci. Wydarza się jednak tragedia, Piotr ginie, a Nadzieja zmuszona jest oddać się rzeźnikowi, po czym decyduje się zarabiać na życie prostytucją... Publiczność przyjęła film znakomicie, ale krytyka nie patrzyła sprzyjająco na pierwszy białoruski dramat społeczny, co więcej, dopatrywała się w nim wpływów „burżuazyjnych niemieckich pseudonaukowych filmów”. W dokumencie datowanym na 1937 rok, Biełdziarżkino raportowało naczelnikowi przemysłu filmowego w ZSRR o unieszkodliwieniu „wrogich” filmów. Zakaz wyświetlania „Prostytutki” motywowany był jej „polityczną niepoprawnością”. W czasach sowieckich o filmie wstydzono się (i obawiano) wspominać, dlatego na długi czas zniknął z listy rodzimej kinematografii.

Film udźwiękowił zespół Ilo&friends (Białystok) w składzie: Ilo Karpiuk – wokal, chimes, tamburino, Marcin Kochanowicz – gitara elektryczna i akustyczna, Andrzej Grześ – perkusja (+ gitara basowa), Piotr Ignatowicz – gitara basowa (+ gitara akustyczna), Paweł Ambrożewicz – instrumenty klawiszowe.

Autorką plakatu do filmu jest Vasilisa Palanina-Kalenda.

Godz. 19.30
Scena kameralna.
Wstęp wolny.

Wydarzeniu będzie towarzyć promocja wydawnictwa DVD projektu TUZIN.NIEMAULA oraz prezentacja najciekawszych PLAKATÓW FILMOWYCH do niemych filmów z lat 20-tych i 30-tych z kolekcji Muzeum Historii Filmu z Mińska

1925 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39