Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2018-11-11
Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film
"Dywizjon 303. Historia prawdziwa", w reż. Denisa Delica +
spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem Arkadego Fiedlera, autora książki Dywizjon 303, wydanej w 1942 r. z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.
Bilet:
8 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie
www.bilety.bok.bialystok.pl
DYWIZJON 303
Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan „Donald” Zumbach powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza. Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Ludwik Witold Paszkiewicz, Czech – Josef František oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox”. Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Lecz również na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość.
Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet języku niemieckim.
Marek Fiedler – ur. w 1947r. w Londynie. Ukończyłem studia prawnicze na UAM w Poznaniu, jednakże jurystą nie zostałem, bardziej pociągały mnie podróże, świat Indian i innych odległych kultur.
W 1974r. wraz z ojcem Arkadym Fiedlerem, bratem Arkadym Radosławem i żoną Krystyną stworzyliśmy prywatne Muzeum-Pracownię Literacką A. Fiedlera w naszym rodzinnym domu i ogrodzie w Puszczykowie.
Zafascynowany historią Indian, napisałem powieści poświęcone wielkim dziewiętnastowiecznym postaciom: „Szalony Koń” i „Siedzący Byk” – wodzom, dla których obrona własnego ludu przed zachłanną inwazją białych ludzi była życiowym celem.
Wspólnie z ojcem Arkadym napisałem powieść „Indiański Napoleon Gór Skalistych” - przejmującą historię cynizmu najeźdźców i heroizmu skazanych na przegraną gospodarzy tych ziem.
W 1980 r. towarzyszyłem ojcu w podróży do Kanady. Odwiedziliśmy indiańską wieś Obidżuan – tę samą, którą ojciec poznał czterdzieści pięć lat wcześniej i opisał w książce „Kanada pachnąca żywicą”. Spotkaliśmy jego dawnych indiańskich przyjaciół i zobaczyliśmy, jak obecnie żyją. Wyprawę opisaliśmy w kolejnej naszej wspólnej książce: „Ród Indian Algonkinów”.
Odbyłem szereg innych podróży, m. in. z synem Radosławem do Meksyku oraz z synem Markiem Oliwierem do Peru, Boliwii i na Wyspę Wielkanocną. Zaowocowały one wystawami fotograficznymi: „Meksyk – śladami Pierzastego Węża”, „W krainie Inków” i „Rapa Nui – zdumiewająca wyspa posągów”. Obecnie o Wyspie Wielkanocnej piszę książkę. Natomiast syn Marek z żoną przygotowują o tym niezwykłym zakątku film ze mną w roli narratora.
Po śmierci mego ojca w 1985r. nawiązałem listowny kontakt z mieszkającym w Nowym Jorku generałem Witoldem Urbanowiczem, przyjacielem Arkadego z czasów wojny. Ów legendarny dowódca Dywizjonu 303 na moją prośbę napisał niezwykle ciepłe i ciekawe wspomnienie o ojcu, które zamieściliśmy w rozszerzonym wydaniu „Dywizjonu 303”.
W 2008r. udałem się z synem Markiem Oliwierem w przejmującą dla nas podróż do Anglii w poszukiwaniu śladów lotników z Dywizjonu 303. Szczególnie zapadła nam w pamięć wizyta w Northolt pod Londynem. To z tutejszego lotniska Dywizjon 303 startował do walki, to tutaj mój ojciec zaprzyjaźnił się z myśliwcami i mechanikami dywizjonu i wysłuchując ich opowieści pisał książkę im poświęconą. Stworzyliśmy unikalną wystawę „Dywizjon 303” z połączenia historycznych fotografii Arkadego Fiedlera z okresu Bitwy o Anglię oraz naszych współczesnych zdjęć. Wystawa była prezentowana w wielu miastach w Polsce i nadal cieszy się niesłabnącym powodzeniem.
W 60-rocznicę Bitwy o Anglię z żoną Krystyną zorganizowałem w Muzeum-Pracowni pamiętne dla nas spotkanie z polskimi lotnikami – bohaterami tej Bitwy. Wspaniali ludzie, chwile spędzone z nimi zapadły nam głęboko w serca.